Zihinsel engelli kadına tecavüz davasında sanıklar beraat etti!
Zihinsel engelli kadına tecavüz davasında sanıklar beraat etti!
Giresun Kadın Platformu üyeleri karara tepki gösterirken H.K. gözyaşlarını tutamadı

Giresun'da üç yıl önce zihinsel engelli H.K.'ye cinsel saldırıda bulunmakla şuçlanan M.Ç. ve O.Y.'nin yargılandığı davada tutuksuz yargılanan iki sanık hakkında beraat kararı verildi. Adliye önünde toplanan Giresun Kadın Platformu üyeleri karara tepki gösterirken H.K. gözyaşlarını tutamadı.

2016 yılında meydana gelen olayda, iki kişi silah zoru, tehdit ve şantajla H.K'ya evinde cinsel saldırıda bulunmuş, H.K'nın hamile kalması ve ailesinin durumu fark etmesiyle, aile bu kişilerden şikayetçi olmuştu. Şüpheliler hakkında, Giresun 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde "nitelikli cinsel saldırı ve konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından açılan davada, Adli Tıp Kurumu önce H.K. için engelli kararı vermiş sanıkların itirazı üzerine "engelsiz" olduğuna dair görüş bildirmişti.

Adli Tıp Kurumunun raporu sonucunda tutuksuz yargılanan ve davanın açılmasıyla ikametgahlarını Gebze'ye aldıran sanıklar bugünki duruşmaya da SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme heyeti, yargılama sonucu sanıklar M.Ç. ve O.Y.'nin, "nitelikli cinsel saldırı ve konut dokunulmazlığının ihlali suçlarını işlediklerinin sabit olmaması" gerekçesiyle beraatine, haklarındaki yurt dışına çıkış yasağına ilişkin adli kontrol tedbirinin karar kesinleşinceye kadar devamına karar verdi. H.K.'nin ailesinin avukatının üst mahkemeye başvurarak karara itiraz edeceği belirtildi.

İlgili Haberler