Samsun'da doğan güneş 100 yaşında
Samsun'da doğan güneş 100 yaşında
"19 Mayıs, genç fikrin ışığında Sakine'nin tek kadın olarak, karanlıktan sıyrılıp O'nu karşılamaya gitmesidir. "

BURCU AK

Twitter: @bburcistan

Sakine... Sessiz, kendi halinde.

1927 yılında yapılan nüfus sayımında latin harflerine geçilmeden önce arapça harflerle okuma yazma oranı kadınlarda yüzde 4.63 olarak belirtilmiş, Sakine 1910'lu yıllarda oğluna derman aradığı hastanede Amerikalı doktordan İngilizce ve latin harflerini öğrenmiş sonra da hasta bakıcı olmuş. O sessiz, kendi halinde kalmaya devam edebilirmiş, zaten bir kadın olarak o dönem sessizliğe itilmiş ama O kendisine sınır çizmemiş, herşeyi aşmış.

Durgun, dingin. Sakine...

Çok kitap okurmuş, tarihi severmiş. Silik değilmiş, çok girişkenmiş. O dönem kadınlarının içindeki baskıyı sineye çekmeyen, mücadeleci bir kadınmış. Evladının refakatçisiyken birçok hastaya da yetişmiş ve hiç pes etmemiş. Hastanede Atatürk'ün Samsun'a geleceğini öğrenmiş ve o gün limanda Atatürk'ü karşılayan tek kadın oluvermiş. Daha 23 yaşında, çocuğu kalbinin altında, pırıl pırıl kendinden büyük bir kadınmış.

Sakine... Adına tezat.

Durmamış yürekli kadın, Kurtuluş Savaşı sırasında Samsun'da kadınları örgütlemiş ve yün toplayıp cephedeki askerlere çamaşır yapmış.

Atam gençliğe güvenir ve genç fikir üstünde dururmuş. Genç fikir O'nun için sadece yaş demek değil, bireyin yenilikçi ve değişimden korkmayan düşünceleri demekmiş. Doğum tarihi olarak seçtiği 19 Mayıs tarihi ise sadece Samsun'a ayak bastığı bir gün değil, kurtuluşa giden yolda yaktığı bağımsızlık meşalesidir. 19 Mayıs, genç fikrin ışığında Sakine'nin tek kadın olarak, karanlıktan sıyrılıp O'nu karşılamaya gitmesidir. 19 Mayıs, ümidini tükenen bir toplumun yeniden doğuşa adım attığı kutlu gün demektir.

Her yıl coşkuyla kutlarız baharın bu güzel gününü. Bize katılmayanlar da olabilir ama biz sevincimizi asla kaybetmeyiz çünkü hak edenlerindir bu bayram. Bu bayram uğruna canını verenlerin ve yine kanının son damlasına kadar feda edecek olanlarındır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Atatürk'ün fikirlerinden, bize kazandırdığı cumhuriyetin özgürlüğünden vazgeçmeyelim. Genç düşünceden şaşıp umudumuzu kaybetmeyelim.

Samsun'dan doğan güneş bu gün 100 yaşında. Sonsuza dek yaşa sen genç fikir, Atatürk'ün bağımsızlık aşkı sonsuza dek yaşa.

İlgili Haberler