Rize'deki Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm süreci başladı
Rize'deki Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm süreci başladı
Rize’deki Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm projesi başlıyor.

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kirlettik, rezil ettik” açıklamasıyla gündeme gelen Rize’deki Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm projesi başlıyor. Proje, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) öncülüğünde yürütülecek. 'Üç aşamalı’ projeyi, beş bakanlık ortaklaşa uygulayacak. Projeyle ulaşım sorunlarının çözüleceği iddia edilirken, Ayder’e bin 800 araçlık katlı otopark inşa edilecek. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, iki katlı yatay yapılar yapılacak.

BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre Fırtına İnsiyatifi’nin Avukatı İbrahim Demirci, Ayder’e bin 800 araçlık otopark yapılmasının bölgedeki araç sayısını artıracağı görüşünde. “Yolları, otoparkları çoğaltırsanız, Ayder’e gelen araç sayısını da fazlalaştırmış olursunuz” diyen Av. Demirci, şöyle konuştu:

“Üç aşamalı bir projeden bahsediliyor. İlki altyapı ve ulaşım. Ancak diğer ikisinin ne olduğunu bilmiyoruz. Nasıl bir dönüşüm yaratılacağına, imar planıyla bakabiliriz. En fazla iki katlı binanın yapılmasını öngörüyor ama Ayder’de iki katlı evler eski. Onun harici 5 -6 katlı yapılar var.”

"Tamamen yapılaşma ve turizm mantığıyla hareket ediliyor"

Av. İbrahim Demirci, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim ısrarla üzerinde durup, idare’ye anlatmak istediğimiz şey, Ayder bir milli park. Bunun ötesinde etrafındaki yaylalarla birlikte doğal sit alanı. Buraya dair geliştireceğiniz projeler, korumaya yönelik olmalı. Otoparkla alanı korumuş olmazsınız, yapılaşmaya açmış olursunuz. Bakanlıkların mantığı da böyle çalışıyor.

Yeşil Yol süreci devam ediyor, Rize Özel İdaresi, kararlar çıkartıp yayları birbirine bağlıyor. Bu, bütün yaylarının yapılaşmaya açılması anlamına gelir. Koruma mantığıyla hareket eden bir İdare yok. Tamamen yapılaşma ve turizm mantığıyla hareket ediliyor.”

İlgili Haberler