Kalbi "anne" olan insanların günü
Kalbi "anne" olan insanların günü
"Parça kumaşa dokunsalar prenses elbisesi yaratırlar, anneler hep evlatları için uğraşırlar."

BURCU AK

Twitter: @bburcistan

Annem benden 25 yıl 3 gün önce beni dünyaya getirdiği hastanede doğmuş. O da annesinin kuzusuymuş, ben de annemin kuzusuyum. İkimiz de aynı burcuz ama o en güzel özelliklerini ben ise en leşlerini almışım. Annem hep neşelidir hatta çoğu zaman nasıl böyle her şeye rağmen gülebiliyor, bazı insanlara nasıl tahammül edebiliyor diye çok şaşırırım ve onun yerine tepki veririm.

Annem benim gibi değildir, o herkesi sever, herkese sahip çıkar. Tanıyanlar 'Bunun için doğmuş' der, oysaki resim yapmayı sever, yağlı boya tablolar yapmak ister. O bizim resimlerimize yardım eder ama annemizin hiç kendisi için yaptığı bir tablo olmaz ve biz bunu hiç sorgulamayız, çünkü onun farklı hisleri, farklı duyguları olduğunu, bir birey olduğunu unuturuz, koruyucu ve sadece bize ait olarak görürüz.

Annem kitap okumayı sever, dünya klasiklerine bayılır. Dikiş dikmeyi de sever ama kendine en son ne zaman bir şeyler dikti hiç sormayız. Bizim hayatlarımızda çok önemli olaylar olur, bazen bunalıma gireriz, bazen mutlu oluruz, annem 'Ne oldu?' dediğinde canımız sıkkınsa sinirimizi bile ondan çıkarırız. Tabii ki hasta olunca üzülürüz, hep mutlu olsun isteriz, başkası küstürse deliririz ama biz annemize nazımızı düşünmeden yaparız. Ben anneme ne zaman 'Nasıl hissediyorsun?' dediğimi anımsayamıyorum. Böyle düşününce iyi bir evlat değilim ama anneme sorsanız kesin bir taneyim ve çok düşünceliyim.

Varken ya da kaybetme korkusu yaşamadan sevdiklerimizin değerini yeterince bilmiyoruz, özellikle annemizin kıymetini bilmiyoruz, çünkü anneler hep var ve hep bize destek olurlar zannediyoruz. Oysa ki benim annemin annesi yok. Bize kızdığında ya da herhangi bir şeye üzüldüğünde sarılacak, gerçek huzuru bulacak bir annesi yok. 21 yıl oldu bu sene, annem büyüyeli tam 21 yıl oldu. Bence annesi olmayan insanlar hemen büyür çünkü karşılıksız sevgiyi kaybetmek, artık, hayatta kimseye naz yapamamak demek.

Anne olmak nasıl bir duygudur ben bilemem ama annemin olması nasıldır çok iyi bilirim. Annelik için illa doğum bağı olması da gerekmez, annelik gönülden gelen özel bir histir. Eğer insanın kalbinde sihirli annelik hissi yoksa elli çocuğu olsa dahi anne olamaz ama yüreği bu hisle doluysa bir çocuk bile dünyaya getirmese de binlerce çocuğun annesi olabilir.

Anneler keşke ölümsüz olsalar, bir yerde okumuştum ‘Suya şeker katsa sütlaç olurdu, toprağa kül dökse gül' yazıyordu, gerçekten kalbinde o güzel his olan tüm anneler küle dokunsalar gül ederler. Soğanla yalancı yemek yaparlar ve güle eğlene yersin, hissetmezsin o yemek parasızlıktan yapılmış ki bu dönem soğan da lüks. Parça kumaşa dokunsalar prenses elbisesi yaratırlar, anneler hep evlatları için uğraşırlar.

Bu gün annelerimize nasıl hissettiklerini, hayattan ne beklediklerini soralım ve neleri severler öğrenmeye çalışalım.

Annelerin bir gün değil, her gün birer birey olduklarının unutulmadığı, hediyelerinin ev eşyasıyla sınırlı kalmadığı anneler günleri diliyorum ve onların mutlu oldukları, üzülmedikleri, ezilmedikleri, öldürülmedikleri bir gelecek istiyorum.

Annemin ve anneliği gönülden gelen tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun.

İlgili Haberler