Hiç Uyanmayacak Olmalarına Rağmen, Bizlere Özgür Sabahları Armağan Edenler!
Hiç Uyanmayacak Olmalarına Rağmen, Bizlere Özgür Sabahları Armağan Edenler!
"Çanakkale kurtuluşumuza adeta bir ateş yakmış ve bağımsızlığımıza giden yolda Mustafa Kemal adını vatanın her yanında çınlatmıştır."

BURCU AK

Twitter: @bburcistan

Bugün yine sevdiğimiz veya genellikle sevmediğimiz işlere gitmek için uyandık. Sendrom tweetleri attık ve yorucu günümüzde bir ferahlık için yine isyanlara bağladık.

Doğuştan ünlü ya da zengin olsaydık nasıl uyandırdık? İşimizi sevmiyorsak yine aynı isyanla kahvaltıya oturur, portakal suyundan bir yudum alır ve aşırı 'tokatlı' bir cümle ile evden çıkardık. Birinin karısı ya da kocası olarak ünlü olup uyansaydık, güne onun bize sunduğu mükemmel hayattan bir fotoğrafla, belki de hiç mutlu olmadığımız halde gülücüklerle başlardık.

Dünyaca sevilen ve önemli işler başarmış biri olarak bir uyansaydık, belki o başarılardan dolayı insanların beklentilerinin hep bir doz daha arttığı gerçeği ile boşluk hissederek yataktan kalkardık. Kimseyi sallamama 'Daha ne yapayım?' deme ihtimalimiz de olabilirdi tabii ki.

Uyanma merasimi hep sıkıntılı bir duruma dönebilirdi bizim için. Mesela biz böyle dertlerle boğuşurken, yıllar önce bugüne uyanamayan ya da doğan güneşi bekleyen vatan evlatları ne düşündüler acaba? Belki onların da çok önceden kendilerince sıkıntıları vardı. Onlar, uyandıkları sabahların kanlı olacağını bildikleri halde yollarından dönmediler ve o savaş meydanında, ne ile karşılaşılacağı bilinmeyen günleri önceden düşünen, canını hiçe sayan, bağımsızlık için yanan biri vardı. Gözleri maviydi, sözleri ise gözlerinden keskindi. Tanımayan bile sevdi Mustafa Kemal'i. O'nu hayalinde beline kadar sakallı düşünen dede ya da çok uzun boylu düşünen bir çocuk bile sevdi, düşmanı bile sevdi Mustafa Kemal'i. Mustafa Kemal fotoğraf paylaşıp anlatmadı yaptıklarını, dilden dile söylendi ve anlatıldı kahramanlığı.

Tarihin ayarlarıyla çok oynanan bu dönemde bilmeyenler için söyleyeyim: 18 Mart bizim için bir moral temelidir! Çanakkale, taarruzu yok etmesiyle, dünyanın kader zincirinin birinci halkası olmuştur! Şimdilerde bir masal gibi anlatılsa da Mustafa Kemal'in “İstirahat uykusu aramanın, bu istirahatten yalnız bizim değil, bütün milletimizin ebediyen mahrum kalmasına sebebiyet verebileceğini hepinize hatırlatırım. Bütün arkadaşlarımın hemfikir olduklarına ve düşmanı tamamen dökmedikçe yorgunluk belirtileri göstermeyeceklerine şüphe yoktur.” değerlendirmesi yaptığı sonrasında Anafartalar Kahramanı olduğu, bizim bugüne uyanmamızı sağlayan bir destandır ve kanla yazılmıştır Çanakkale.

Çanakkale kurtuluşumuza adeta bir ateş yakmış ve bağımsızlığımıza giden yolda Mustafa Kemal adını vatanın her yanında çınlatmıştır. Gerçek bir kahramandır Mustafa Kemal. O'nu Çanakkale'den ayıranların karşısına tıpkı doğanın doğal olmayanı aldığı deprem gibi binlerce kez çıkacaktır.

Kalplerde ve hür fikirlerdedir Mustafa Kemal. O, bir tek yazı, bir tek fotoğraf kalmasa bile kimsenin aklından çıkmayacaktır ve yine bir karanlık çökse üzerimize fikirleri bu topraklara bir güneş gibi doğacaktır.

Günaydın hepimize. 18 Mart ruhunu hiç kaybetmememiz dileğimle!

İlgili Haberler