Gerçeğin Masalında Gökten Üç Elma Düşer, İkisi Çürük!
Gerçeğin Masalında Gökten Üç Elma Düşer, İkisi Çürük!
"Uyanır mı bir gün insan? Gözlerini gerçeklere açar mı?"

 

BURCU AK

Twitter: @bburcistan

Bir Varmış, bir yokmuş. Koskocaman evrende nokta kadar bir insan doğmuş, kendini çok büyük bir şey sanmış. Doğaya hakim olmaya başladıkça daha da güçlü hissetmeye başlamış. Tabiatı, hayvanları, en acısı kendi türünü katletmeye başlamış. İstekleri arttıkça tutkularının esiri olmuş, şiddeti benimsemiş. Çağlar geçmiş ama insan her çağ daha fazla zalimleşmiş. Teknoloji ilerlemiş, çok servete sahip olmuş ama hiddetinin sonu gelmemiş.

Yıllar geçmiş ve bugünlere gelmiş insan, dünyayı parsellenmiş, yapay zekâya selam vermiş, yetmemiş, başka gezegenlere göz dikmiş ama anlayamamış bir türlü ‘katletmenin’ aslında kendine zarar verdiğini. Bir taraf, diğer tarafa kinlenmiş, taramış ve kendince içini rahatlatmış sonra diğer taraf kinlenmiş, taramış, kendince iyi yaptığını sanmış. İnsanlar vadedilen cennete gitmek için birbirlerini öldürürken, cehennemin kendi içlerinde yandığını kavrayamamışlar. Kendi yangınlarını söndürmedikçe, istedikleri yerde cenneti yaşasınlar yine de mutluluğu bulamayacaklarını hissedememişler. Kutuplaştıkça birileri tarafından kullanıldıklarını ya görmemişler ya da kendi cehennemlerinde çıkarlarına göre istediklerini görmüşler.

Bir Varmış, bir yokmuş ama insan kendini hep var sanmış. Savaşlar, felaketler, acılar hatırlanırken, huzur kapının arkasına saklanmış. Siyasete bile objektif bakması gerektiğini bilememiş. Küfür etmiş, aynı benim gibi. Saldırmış, tıpkı senin gibi. Vahşi olan ne varsa dışa vurmasını başkalarının sağladığını fark edememiş. Kendi toprağında ‘oh’ diyeceğine ‘ah’ demiş ve sebebini görmek istememiş.

Totaliter yapılar hayatı planlarlar, güvenlik tehditleri ile sadece kendilerini kurtarıcı gösterirler, evlere, doğacak çocuklara, davranışlara, yenilecek yemeğe bile karışırlar ve acı olan şudur ki insan hepsini kendi de düşündüğünü sanarak onları destekler. Propagandaları sağlamdır, sanat camiasından adamları, güven kazanmış kanalları vardır. Kanına usul usul girerler ve o yüzden, insan, bir magazin programında ‘Boş zamanlarımda ibadet ederim’ gibi o kişinin yaşam tarzı ile alakasız şeyler duyar.

Uyanır mı bir gün insan? Gözlerini gerçeklere açar mı? Umut henüz bedava, şimdiden günaydın o zaman, bir gün suni ışıklara değil, gerçek aydınlıklara bakacaklara.

İlgili Haberler