7 yıllık hukuk mücadelesinin sonunda TSK'ya dönüyor
7 yıllık hukuk mücadelesinin sonunda TSK'ya dönüyor
Karslıoğlu, 7 yıllık hukuk mücadelesini kazandı.

Yarbay Tamer Karslıoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda (GES) bilişim uzmanı, şifre çözücüydü. Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre, bir word dosyasında adı geçtiği için casusluk şüphesiyle 25 Ekim 2010’da gözaltına alındı. ‘İstanbul askeri casusluk’ soruşturmasının 56 şüphelisinden biriydi. Çoğunluğunu denizci subayların oluşturduğu davanın tek karacı subayıydı.

Yargılama sürerken şüpheliler arasında TSK’dan atılan tek subay da o oldu. 14 Mart 2012’de TSK’dan ilişiği kesildi. 17-25 Aralık sonrasında ‘İstanbul askeri casusluk soruşturması’nın da FETÖ kumpası olduğu anlaşıldı. Ocak 2016’da Tamer Karslıoğlu ile 56 şüpheli beraat etti. Karslıoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne 2014’te yaptığı başvuru, 3 yıl sonra 6 Eylül 2017’de sonuçlandı.

Anayasa Mahkemesi Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiğine, hak ihlali yapıldığına’ hükmetti ve mesleğe geri dönüşün önü açıldı. Bu karardan 1 yıl 6 ay sonra Ankara Bölge İdare Mahkemesi de Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun mesleğe geri dönüşüne onay verdi.

TSK, mahkeme kararının kendilerine ulaşması üzerine Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun özlük haklarının iaedesi ile mesleğe geri dönüş işlemlerini başlattı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı resmi bir yazı ile bunu bildirdi. 2012 Mart’ta meslekten atıldığını öğrenen Tamer Karsıoğlu 2019 Mart’ta da mesleğe geri döndüğünde öğrendi. Yarbay Tamer Karslıoğlu görev yerinin belirlenmesinin ardından önümüzdeki günlerde 7 yıl ara vermek zorunda kaldığı mesleğine dönecek.

İlgili Haberler