Polonya, Ukrayna'yı ilhak etmek mi istiyor?
Polonya, Ukrayna'yı ilhak etmek mi istiyor?
Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimiyle başlayan dezenformasyon ağına karşı Vaziyet'in "Aslı Astarı" projesi devam ediyor.

Rus Hükümetine bağlı haber ajansı Sputnik, kuruluşundan bu yana aktif olduğu ülkelerde manipülasyona devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası faaliyetlerini arttıran Sputnik’in Ermenistan’da faaliyet gösteren uzantısının yeni iddiası Polonya’nın Ukrayna topraklarını işgale etmek istediği. İddiaya göre Polonyalılar Lviv'i ilhak etmek için Ukrayna'da bulunan çeşitli grupların milliyetçi duygularını körüklüyor. Bunun yanı sıra Ukrayna’nın ve Belarus’un Batı kısmı ileLitvanya’nın kendilerine ait olduğunu düşünüyor. Washington’ın desteğiyle Ukrayna topraklarının kendilerinin tarihsel süreçte bir parçası olduğuna inanarak ilhaka hazırlanıyor. Bu konuda Polonya-ABD arasında bir “ön anlaşma” yapıldığına değiniliyor.

Eski Galiçya toprakları olarak adlandırılan Lviv ve çevresi, 2. Dünya Savaşı öncesi Polonya’ya ait topraklardı. Bu sebepten Polonyalı aşırı milliyetçi gruplar sık sık Lviv’in Polonya toprağı olduğunu iddia ettiğine rastlamak mümkün. Hatta Ukraynalı Milliyetçileri Alman Ordusu desteğiyle Lviv çevresindeki Polonyalılara karşı giriştiği savaş suçları Polonyalıların hafızasında tazedir.

Kremlin’in sözcüsü Sputnik, Rus işgalini meşrulaştırmaya yönelik çeşitli dezenformasyonları düzenli şekilde servis ederek ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çokça ülkeyi savaşın sorumlusu olarak göstermeye çalışıyor.

Peki herhangi bir kanıt sunulmadan ortaya atılan bu iddialar doğru mu?

Görünen, Polonya hükümetinin Kremlin’le arasındaki gerginliği arttırmak ya da askeri çatışmaya sebep olmak gibi bir gayesi bulunmuyor. Polonya’daki aşırı milliyetçilerde güncel Rus yayılmacılığına duyulan endişe ve tepki Ukraynalılara duyulan tarihi tepkiden daha ağır basıyor. Ukrayna’nın batısındaki toprakların Polonya’ya ait olduğuna iddialar hiçbir zaman Polonya’da devlet düzeyinde karşılık bulmadı.

Rus işgalini takiben evlerini terk etmek zorunda bırakılan Ukrayna halkına destek veren Polonya, vatandaşların işgücüne katkı sağlamasına müsaade ediyor. Ayrıca sağlık ve sosyal yardım olanakları Ukrayna vatandaşlarına açık. Dezenformasyonun asılsız olduğuna dair bir diğer kanıt ise Polonya tarafından Ukrayna ordusuna verilen askeri mühimmatlar. Polonya silahlı kuvvetleri bünyesinde bulunan ve toplam tank cephaneliğinin %25’ini oluşturan T-72 tankları ile İnsansız Hava Araçları, Su-27’ler ve IFV’ler Ukrayna ordusunun Rus işgaline direnişi için bağışlandı. 

İlgili Haberler