"Milano-Bicocca Üniversitesi'nin, Paolo Nori'nin Dostoyevski üzerine vereceği dersi iptal etti" iddiası eksik
"Milano-Bicocca Üniversitesi'nin, Paolo Nori'nin Dostoyevski üzerine vereceği dersi iptal etti" iddiası eksik
Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimiyle ilgili gerilim devam ediyor.

Sputnik, İtalyan gazetesi La Stampa'dan aktardığı haberde, İtalya'daki Milano-Bicocca Üniversitesi, Paolo Nori isimli yazarın Dostoyevski üzerine vereceği dersi iptal ettiğini yazdı.

Karara tepki gösteren Nori'nin, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda "Bu resmen sansür ve saçmalık" ifadesini kullandığı aktarıldı.

İtalyan basının aktarımına göre ise Üniversite, bu dersin tepkiyle karşılaşabileceği üzerine Paolo Nori’ye ertelemeyi önerdi. Paolo Nori, öfkelenip Instagram’da bunu bir sansür olarak dile getirdi. Rektörlük, kendisini davet edip ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu bildirip dersin gerçekleşeceğini söyledi. 

Nori'nin öfkesi ise dinmedi. Özellikle savaş geriliminin yaşandığı bir ortamda, Rektörlüğün sorun yaşanmaması adına aldığı karara Nori'nin tepkili olduğu anlaşıldı.

Milano Bicocca Üniversitesi rektörü Giovanna Iannantuoni, Dostoyevski hakkındaki dersinin "sansürünü" kınayan Paolo Nori'ye yeni bir mesaj göndererek, "Büyük bir gerilim anında bir yanlış anlama oldu" dedi.

İtalyan kamuoyunun önemli bir kısmı ise Nori'nin kararını destekliyor. 

Genel itibariyle değerlendirildiğinde, haberin durumu yalan ya da gerçek olarak nitelendirilemiyor. Ancak Türkiye'deki kamuoyuna yansıtıldığı kısmıyla, habere dair içeriğin ve sürecin eksik aktarıldığı anlaşılıyor. 

İlgili Haberler