Kremlin merkezli terör örgütü propagandası: Redfish Stream
Kremlin merkezli terör örgütü propagandası: Redfish Stream
Vaziyet'in bu dosyasında, Rusya merkezi dezenformasyonun Türkiye'ye ilgisi irdelendi.

Redfish Medya’nın geçtiğimiz günlerde 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak nitelendirmesi Türk kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı. Ancak bu olay, Kremlin uzantılı medya kuruluşunun ilk vukuatı değil.

2018 yılında Almanya’da kurulan ve kendisini dijital prodüksiyon şirketi olarak lanse eden platform, Twitter tarafından Rus Devleti'ne bağlı yayın organı olarak işaretlenmiş. Redfish buna şiddetle karşı çıkarak Rusya ile herhangi bir bağlantılarının olmadığını iddia etse de şirketin çalışanları incelendiğinde Kremlin bağlantısının bariz olduğu görülmekte. RussiaToday, Sputnik ve Ruptly gibi doğrudan Rusya’ya bağlı olan yayın kuruluşlarının eski çalışanları JelenaMilincic, Elizabeth Cocker, William Whiteman şu anda Redfish’de çalışıyor.

Redfish, Türkiye üzerine yaptığı tüm haberlerde Türkiye düşmanı bir dil kullanarak terör örgütü PKK’yı destekliyor ve kitlesini Türkiye karşıtlığına kanalize ediyor. Sitenin editörlerinin Deniz Gezmiş’in idamı ve Tunceli’de yaşanan isyanlar gibi konularda bilgili olması ve bu konuları sık sık yazmaları ise sıradan Türkiye karşıtı Avrupalı radikal solculardan olmadıklarını, bu konuya hakim olan uzman kişilerce yönlendirildiklerini ortaya koyuyor.

Rusya, Suriyeli sığınmacıların Suriye’ye dönmesinden rahatsız mı?

Redfish, 2019 yılında hazırladığı belgeselde Türkiye’yi Suriyeli sığınmacıları zorla Suriye’ye göndermekle suçladı. Belgeselde kullanılan dil, amaç ve zamanlaması dikkat çekici. İlk bakıldığında belgesel Suriyeli sığınmacıların haklarını savunmak için yapılmış gibi gözükmekte olsa da esasında hedef o dönemde İdlib’i kontrol altına almak isteyen Rusya ve Esad’ın çıkarlarını savunmak için yapılmış olma ihtimali ise daha yüksek olduğu düşünülüyor. 2019 yılında, Rusya, İdlib’deki 1,5 milyon Suriyeliyi Türkiye sınırına sürmek için yoğun olarak çaba sarfetmekteydi. Belgeselin zamanlaması ve Rusya’nın İdlib’i kontrol etme girişimi birlikte ele alındığında ortada olağandışı bir paralellik görülüyor.

İlgili Haberler