Dezenformasyonun yeni aracı: "Bu kişi aslında yok"
Dezenformasyonun yeni aracı: "Bu kişi aslında yok"
Rusya'nın Donbas bölgesinde başlattığı işgal hareketi Ukrayna'nın çeşitli şehirlerine de yayılmış durumda.

Günden güne şiddetini arttıran Rus bombardımanının etki alanı elbette sadece Ukrayna şehirleri değil. Kamuoyunu yanıltıcı haberlerleriyle medya manipülasyonu da devam ediyor. Mevcut Ukrayna hükümetine düşman olan Kiev'li Vladimir Bondarenko da Rusların medya manipülasyonu için hazırladığı binlerce trollden yalnızca biri. Vladimir'in yüzü, yapay zeka ürünü bir siteden alınmış. thispersondoesnotexist.com sitesi sayfa her yenilendiğinde daha önce hiç rastlamadığınız bir insan yüzünü sizin önünüze getiriyor. Bu yüz gerçekte var olmayan birine ait. Vladimir Bondarenko'nun Kharkiv'den arkadaşı Irina Kerimova'nın da yüzü bu şekilde üretilmiş.

Vladimir Bondarenko olarak aktarılan fotoğraf

NBC'den Ben Collins ve Jo Ling Kent'in haberine göre Facebook'un bünyesinde bulunduğu Meta şirketi geçtiğimiz haftasonu Rusya ve Belarus merkezli bir dezenformasyon operasyonunu duyurdu. İnstagram, Twitter ve Facebook gibi sık kullanılan sosyal medya platformlarında yüzleri yapay zeka tarafından üretilmiş trollerin düzenli olarak Ukrayna karşıtı propaganda yaptıkları görülüyor. Bu propagandanın başında ise Rusya Ulusal Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Saint Petersburg Tv kanalının Genel Müdürü Alexander Malkeviç bulunuyor.

         Alexander Malkeviç, Ukrayna karşıtı propagandanın başını çekiyor

2016 ABD seçimlerinde her eyalet için ayrı bir karşı propaganda yapılmasını sağlamak amacıyla Malkeviç'e bağlı troller harekete geçmişti. Şimdi ise yine ona bağlı troll ordusu Rusların Ukrayna işgalini meşru bir zemine oturtmak için çaba sarf ediyor. Vladimir Bondarenko gibi sahte hesaplarla Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'i Ukrayna'da sözde bir "neo-nazi diktatörlüğü" kurmakla itham ederek hedef gösteriyor.

İlgili Haberler