Aydınlık imparatorluk: Görev Holding ve Görev Vakfı
Aydınlık imparatorluk: Görev Holding ve Görev Vakfı
Vaziyet’in bir süredir üzerinde çalıştığı, uluslararası ilişkiler ve güncel siyasetteki enformasyon savaşını incelemek için başlattığı #AslıAstarı girişimi kapsamında hazırladığı dosya haber oldukça ilgi gördü.

Geçtiğimiz hafta Türkiye merkezli yabancı dilde yayın yapan United World International (UWI) adlı düşünce kuruluşunun uluslararası ortakları ve Kremlin bağlantısını incelediğimiz dosya habere karşı Görev Vakfı adı verilen bir kuruluştan ihtarname aldık.

İhtarnamede adı geçen Görev Vakfı isimli kuruluş, kendi ifadeleriyle United World International adlı “strateji-analiz sitesi”nin kendi bünyelerinde faaliyet gösterdiğini kabul ediyor ve düşünce kuruluşunun “cüzi miktardaki bütçesinin de” vakıf bünyesinden karşılandığını beyan ediyor. Yayınladığımız dosya haberde delilleriyle ortaya koyduğumuz üzere United World International adlı kuruluşun, Rus Oligark Konstantin Malofeev’in finanse ettiği Katehon ağına dâhil olduğu konusunda kuşku bulunmuyor. FBI raporları da UWI’nin Facebook sayfasının doğrudan doğruya St. Petersburg’da bulunan Rus istiharatıyla bağlantısı açığa çıkarılmış, platformun Internet Araştırmaları Ajansından (IRA) yönetildiğini ortaya koymuştu.

Aydınlıkçılar'ın kısa tarihi

Türkiye’de Aydınlıkçılar olarak bilinen kendilerini Bilimsel Sosyalist olarak adlandıran siyasi grup, ideolojik önder olarak Mao Zedong’u, siyasi önder olarak da Doğu Perinçek’i benimsiyor. Adını 1968 yılında kurulan Aydınlık gazetesinden alan Aydınlıkçılar, Türkiye’de 70’li yıllarda sol fraksiyonlar içinde “Çinci” olarak ayrışmıştı. Aydınlıkçılar, Türkiye İhtilâlci İşçi Köylü Partisi adıyla 1970’li yılların başında Doğu Perinçek önderliğinde Manisa Beşparmak dağlarına çıkarak devlete silahlı isyan başlattı. 1970’lerin çatışmalı dönemlerinde Maocu bir çizgide faaliyetlerine devam eden Aydınlıkçılar, isimlerini aldıkları Aydınlık'ta sık sık Türk Milliyetçilerinin fotoğraflarını yayımlayarak hedef göstermişti. Aydınlıkçılar, 1980’li yıllarda ise Kürtçü bir çizgide faaliyetlerine devam etti. Terör örgütü PKK’yı 70’lerin sol hareketlerinin devamı olarak nitelendiren Aydınlıkçılar, 2000’e Doğru dergisinde PKK’dan övgüyle bahsetmekle, PKK’nın yalan haberlerini kapaklarına taşımaktaydı.

Aydınlıkçıların lideri Doğu Perinçek’in, terör örgütü PKK'nın kampını ziyaret etmesi ve örgütün elebaşı Öcalan ile pozları ise bugün hâlâ tartışılmaya devam ediyor. 

Doğu Perinçek, 28 Şubat’tan sonra yükselen İslamcılığa karşı eksen değiştirerek “devletçi” bir politika ile “laiklik” savunan yeni bir siyaset ortaya koydu. 2000’li yıllarda ise ABD’nin Afganistan ve Irak işgalleriyle beraber Türk toplumunda yükselen ABD karşıtlığını bu politikaya dâhil ederek yeni bir milliyetçi akımın önderi hâline gelmiştir. Bugün "ulusalcılık" olarak anılan siyasi akıma mensup bazı kişiler her ne kadar Doğu Perinçek’in bugünkü çizgisiyle uyuşmasa da Doğu Perinçek için bu akımın lideri demek pek de yanlış olmayacaktır.

Görev Vakfı

Bugün Doğu Perinçek’in Tüm Gençlik Birliği (TGB), Vatan Partisi, Ulusal Kanal, Aydınlık Gazetesi ve Kaynak yayınları ile beraber bir medya ve siyaset imparatorluğu bulunuyor. 2017 yılından önce sık sık mali olarak iflasın eşiğine gelen Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi, destekçilerine sıkça yardım ve bağış çağrısı yaparak ayakta kalabilmekteydi. Ancak Görev Vakfı ve Görev Holding’i incelediğimizde mali sorunların çözüldüğüne kanaat getirmek mümkün.

Görev Vakfı, 50.000 TL mal özgülenmesiyle (kanunen vakıf kuruluşu için asgari tutar) kurularak Aydınlıkçılara ait tüm basın yayın kuruluşlarını bünyesinde topladı. Bünyesinde Ulusal Kanal, Aydınlık Gazetesi, Bilim ve Ütopya Dergisi, Teori Dergisi, Kaynak Yayınları gibi kuruluşları barındıran Görev Vakfı 2017 yılında kuruldu. Vakfın kadrosu ve kamuya açık evrakları incelendiğinde Doğu Perinçek ile hiçbir ilgisi bulunmuyor gibi görünse de açılış sayfasında vakıf genel kurulu olduğu tahmin edilen fotoğrafta Doğu Perinçek ve ilginç bir isim daha en ön orta sırada bulunuyor. O ilginç isim ise hükûmete yakınlığı ve Maocu geçmişi ile bilinen Ethem Sancak.

Vakfın kurucuları, yönetim kurulu, mütevelli heyeti ve denetim kurulu listeleri internet sitelerinde mevcut. Ancak vakfın danışma kurulundan bahsedilse de, danışma kurulu üyelerinin kimlerden oluştuğu belli değil.

Vakfın bugünkü başkanı Erkan Önsel, aynı zamanda Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Görev Vakfı'nın basın yayın faaliyetleri dışında, Asya Çağı Üniversitesi Projesi ve Huzurevi Projesi bulunuyor. Vakfın Kasım 2021 yılında yaptığı açıklamaya göre “Türkiye’nin temel problemlerini çözecek ve Türkiye’yi Asya Çağı’na ulaştıracak nitelikli insanları yetiştirmek amacıyla Asya Çağı Üniversitesinin en kısa sürede kurulması” planlanıyor. Şule Perinçek’in OdaTV’ye verdiği röportajda, Ethem Sancak’ın bu üniversiteye destek verdiğini; Çin, Rusya ve İran Devletlerinin devlet yetkilileriyle üniversite konusunda en üst düzeyde görüştüklerini ve bu devletlerin de üniversiteye destek vereceği açıklandı. (İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz)

Şule Perinçek aynı yayında, vakıf üniversitesi kurmak için 225 milyon TL civarı bir para gerektiğini ve bunu yakın zamanda toplayacaklarını söyledi. Üniversitenin mütevelli heyetinde ise Rusya, Çin ve İran’dan yabancı uyruklu isimlerin de bulunacağını bildirdi.

Görev Holding: Çin ve Rusya ile ticaret ağı

Görev Vakfı’nın bir de Görev Holding adında ticari iştiraki bulunuyor. Bünyesinde ondan fazla firma bulunduran Görev Holding’in, Görev Vakfı'nın Rusya’daki ve Çin’deki siyasi nüfuzunu paraya dönüştürme ve siyasi faaliyetlerini finanse etme aracı olarak kullanıldığı iddiaları güçleniyor. Öyle ki holdinge bağlı pek çok şirketin ortaklarının ve yöneticilerinin en büyük özelliği Vatan Partili olmaları. Görev holding kendini, “Türkiye’nin Avrasya ülkeleriyle ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmaktadır. Üreten Türkiye için, yatırım projelerinin finansmanı; Çin’den Mali’ye uzanan coğrafyada kendi yatırımlarımızı hayata geçirme; büyük kamu projelerinde doğru birlikteliklerin sağlanması için çalışıyoruz. Latin Amerika’dan Çin’e, Rusya’ya kadar geniş bir alanda, dış ticaret bağlantılarına sahibiz. Dış ticaret firmalarımız, uzman kadrosuyla faaliyetlerini sürdürüyor” şeklinde tanımlıyor. Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı, yine bir Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olan Tugay Şen. Holding’in Yönetim Kurulu Üyelerinden Serhat Bolluk, yine bir Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi. Diğer yönetim kurulu üyesi Daşar Karadağ ise Vatan Partisi Genel Başkan Danışmanı.

Görev Holding'in çözüm ortakları: Rusya, Çin ve İran kamu kurumları

İnternet sitesinde “Çözüm Ortaklarımız” başlığında yer alan kuruluşlar oldukça ilginç.

Çin Ekonomik İşbirliği Merkezi: Çin Ekonomik İşbirliği Merkezi, doğrudan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Bakanlığı’na bağlı bir kamu kurumu. Aynı zamanda Çin şirketlerinin yurt dışına gitmesi ve yabancı şirketlerin Çin’e gelmesinde onay mercii. Görev Holding’in şirketlerinden TUCEM Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi ile işbirliği anlaşması imzalamıştı. Bir başka deyişle Çin’e gidecek Türk firmalarına, Çin’den ülkemize gelecek Çinli firmalara Çin Komünist Partisi ve Görev Holding ile çalışma mecburiyeti sağlanmış.

Key Partner (Merkez Rusya Yatırım Konseyi): Moskova’nın merkezinde yer aldığı 18 Oblast’tan (idari bölge) oluşan, 39 milyon nüfusa sahip Merkez Federal Bölge’de yatırımların geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteriyor. Merkez Rusya Yatırım Konseyi; yatırım projelerinin başlangıçtan bitimine koordinasyonunu yapar, tüm kamu desteklerine ve kalkınma kurumlarına doğrudan erişim sağlar. Konseyin başında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in atadığı Artur Niyazmetov bulunuyor.

Merkez Rusya Yatırım Konseyi ile Görev Holding arasında işbirliği anlaşması bulunuyor. Bu anlaşmayla Türk iş insanlarının Merkez Rusya Federal Bölgesi’ne yapacakları yatırımlarla ilgili olarak, başvuru aşamasından itibaren her türlü danışmanlık hizmetini vermek üzere Görev Holding tek yetkili kurum olarak belirlenmiş. Bir başka deyişle Rusya’da yatırım yapmadan önce Görev Holding’e uğramanız gerekiyor.

Görev Holding'e bağlı firmalar: Rusya'ya ve Çin'e ihracata giden tekel, Rusya'dan ve Çin'den kredi finansmanı ve Çinli firmaların Türkiye'ye giriş kapısı

Görev Holding bünyesinde farklı sektörlerden birçok şirket bulunuyor. İnternet sitesindeki faaliyet alanları ve şirketler sekmesinde bu şirketler listelenmiş durumda. Görev Yatırım unvanlı firma, Türk şirketlerine Rus ve Çin Kamu Bankalarından kredi ve finansman desteği vaadinde bulunuyor.

Dış Ticaret sekmesinde bulunan “Çin Test Merkezi” adlı kuruluş ise çok ilginç bilgiler veriyor. Buna göre Görev Holding bünyesinde kurulan Çin Test Merkezi adlı kuruluş, “Çin Halk Cumhuriyeti Devleti Gümrük Muayene Ve Karantina İdaresi Akademisi Test tarafından, Türkiye merkezli 27 batı Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinde –tek yetkili test merkezi- olarak görevlendirilmiş bir kurumdur. Çin Halk Cumhuriyeti'ne ihraç edilecek mallar, Türkiye ve ilgili 26 ülkede, ihracat öncesi, akredite özel yetkili laboratuvarda incelenip, onay veriliyor ve böylece Çin gümrüğünden kolayca ve risksiz geçmesi garanti altına alınıyor” şeklinde tanımlanıyor. Özetle sadece Türkiye de değil, Türkiye dâhil 27 ülkeden Çin’e ihraç edilecek her ürün Görev Holding’e başvurup akreditasyon almak zorunda. Bir başka deyişle Görev Yatırım, 27 ülkede Çin Halk Cumhuriyeti adına akreditasyon sağlamaya yetkili konumda.

İlginç firmalar

Şirket bünyesinde bulunan firmalardan dikkat çeken bir başka firma ise KMZ Otomotiv. Bir Rus Devlet şirketi olan kamyon üreticisi KMZ firması Kamaz Marka kamyonları üretiyor. Türk piyasasında KMZ firmasına ait kamyonlar neredeyse hiç bulunmuyor. Ancak KMZ marka kamyonların genellikle askeri amaçlı S-300/S-400, Panstir Hava Savunma Sistemleri ve çeşitli karadan karaya füze fırlatma rampalarını taşıdığı da biliniyor. Bu firma da Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Erman Sülük üzerine kayıtlı.

KMZ Otomotiv’in beyan ettiği adreste ise başka bir firma kayıtlı görünüyor:

KMZ Otomotiv’in beyan ettiği adreste faaliyet gösteren başka bir firma daha var. "Pergamon İlaç" adlı firma, Türkiye’ye Çin geleneksel tıp ürünlerini ithal etmeyi Çin’e de mesir macunu gibi Türk geleneksel tıp ürünlerini satmayı amaçladığını iddia ediyor. 1 milyon TL sermayeli bu şirketin ise adresi diğer firmalar gibi sanal ofis adresi gözüküyor.

Pergamon İlaç’ın %51 ortağı olduğu belirtilen Hasen Can Kaplan hakkında ise hiçbir bilgi bulunmadığı gibi ticaret sicil kayıtlarında firmanın %51 ortağı Aızezı Aıshanjıang gözüküyor.

Firmanın yönetim kurulu başkan vekili Cankat Aytek ise twitter hesabında kendini “Lobici/Stratejist” olarak tanımlıyor. Profilinde sık sık Rusya yanlısı içeriklere yer veren Aytek’in Rus ve Çinli yetkililerle fotoğrafları bulunuyor.

Görev Holding’in bünyesinde sağlık, savunma sanayi, teknoloji, turizm ve inşaat alanında birçok başka şirket bulunuyor. Ancak şirketlerin bir kısmı ise asgari sermaye ile aynı adrese kayıtlı firmalar.

Savunma Sanayi’de faaliyet gösterdiğini iddia eden SEVA Savunma ve Enerji Anonim Şirketi hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. 2016 yılında kurulan bu firmanın yönetim kurulu başkanvekili Vatan Partisi Çankaya İlçe Başkan Ufuk Abalıoğlu iken firma sahibi, Görev Holding’in patronu Turgay Şen. Şirketin adresi olarak beyan edilen adreste ise açık kaynak araştırmasına göre başka bir firma faaliyet gösteriyor.

YUGOR Teknoloji Yatırım A.Ş. adlı firma ise bir başka ilginç firma olup Rus çözüm ortağı olduğu iddia edilen YUST LLC hakkında da hiçbir bilgi bulunmuyor. Firma diğer firmalar gibi Şişli’de bulunan adreste kayıtlı. KMZ Kamyon’da olduğu gibi bu firma da Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Erman Sülük'ün üzerine.

Firmanın çözüm ortağı diye bahsedilen ve Rusya’nın ilk özel şirketlerinden olduğu iddia edilen YUST LLC (LLC: Limited Şirket) hakkında hiçbir sonuç bulunmuyor. Ancak anılan firma kiril alfabesiyle aratılınca sadece bir adet sonuç çıkıyor. Bu da Şeyşeller merkezli bir offshore firması.

Bütün bu bilgiler ışığında 29 Mayıs 2019 tarihli Aydınlık haberi de dikkat çekici.

 

 

İlgili Haberler