"Amerika Dedeağaç’ta üs kurdu ve Türkiye'ye karşı yığınak yapıyor" iddiası gerçek mi?
"Amerika Dedeağaç’ta üs kurdu ve Türkiye'ye karşı yığınak yapıyor" iddiası gerçek mi?
Dedeağaç Üssü olarak geçen yer Dedeağaç’taki basit bir limandan ibaret.

Port Authority of Alexandroupolis olarak geçen, mülkiyeti Yunanistan Varlık Fonuna ait ve ABD tarafından 2.3 Milyon dolar karşılığı kiralanmış toplamda 50 bin metrekare alandan oluşan bir tesis. Bu limanda daimî asker ve ekipman varlığı bulunmadığı gibi fiziksel imkanları da buna müsait değil. Üste 20-30 arası Amerikalı Asker ve 3 sivil personel bulunuyor. (Kaynak: Atina ABD Büyükelçiliği’nin 11 Eylül 2019 Tarihli Basın Açıklaması)

2014 yılında, Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle beraber alarm durumuna geçen Doğu Avrupa Ülkeleri NATO ve Amerika Birleşik Devletleri’yle savunma iş birliklerini güçlendirdi. Bu kapsamda Polonya, Romanya, Macaristan, Bulgaristan’da NATO Ülkesi Üyelerin birlikleri konuşlandırıldı. Bu kapsamda Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerde Türk askerlerinin de dahil olduğu Bulgaristan’da 3 bin, Romanya’da 4 bin olmak üzere toplamda 7 bin NATO askeri bulunuyor. Bunun dışında Polonya, Macaristan, Slovakya gibi ülkelerdeki ABD askerleri ve ekipmanlarının hepsi öncelikle Dedeağaç Limanına gelerek kara yoluyla bu ülkelere sevk ediliyor.

Dolayısıyla düzenli aralıklarla çıkan Dedeağaç Üssüne geldiği iddia edilen tankların, askerlerin, helikopter ve zırhlı araçların Dedeağaç limanında daimi ikametine fiziki imkan bulunmuyor. Bu ekipmanlar kara yoluyla hedef ülkelere sevk ediliyor.

 

 

İlgili Haberler