VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?
VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?
VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? Sanal Özel Ağ (VPN) teknolojisi hem şirketler hem de bireyler tarafından internet bağlantısını gizli ve güvende tutmak için kullanılır.

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? Sanal Özel Ağ (VPN) teknolojisi hem şirketler hem de bireyler tarafından internet bağlantısını gizli ve güvende tutmak için kullanılır. 1996 yılında bir Microsoft çalışanı tarafından iki bilgisayar arasında oluşturulan sanal ağ ile ortaya çıkan VPN teknolojisi öncelikle şirketler tarafından benimsenmiştir. Geçtiğimiz yıllarda bireylerin internet bilincinin artması ile VPN teknolojisi bireyler tarafından da popüler bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

VPN Nedir?

VPN Nasıl Kurulur? VPN, iki ya da ikiden fazla cihaz arasında tünelleme protokolleri ile oluşturulan sanal özel bir ağdır ve bu ağ kriptografi algoritmaları ile şifrelenerek korunur. Günümüzde bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda ya da tablet gibi bir elektronik cihazınıza VPN kurmak VPN programları ile çok basittir. Güvenilir bir VPN programı bulduktan sonra yapmanız gereken tek şey VPN programını cihazınıza indirmek ve kurulumunu sağlamaktır.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN Ne İşe Yarar? VPN ile internette anonim olabilir, çevrimiçi iletişimlerinizi şifreleyerek verilerinizi güvende tutabilir ve erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz.

İnternette Anonim Olun

VPN ne işe yarar? VPN ile internette anonim olabilirsiniz. VPN programları cihazınızın internet bağlantısını VPN sağlayıcısının dünyanın farklı yerlerinde konumlanmış olan sunucuları üzerinden internete bağlayarak öncelikle internette anonim olmanızı sağlar. Bu anonimliği değişen IP adresiniz sayesinde elde edersiniz. Evinizde ya da ofisinizde kullandığınız bilgisayar ya da akıllı telefona internet servis sağlayıcısı tarafından eşsiz bir internet protokol (IP) adresi atanır. Bu IP adresi bilgisayarın, akıllı telefonun ya da tabletin internet üzerinde mevcut olan diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlar. Cihazınıza VPN programı kurduğunuzda ve VPN programını aktifleştirdiğinizde, cihazınızın IP adresi VPN sağlayıcısının sunucusunun IP adresi olarak gözükür. İnternet servis sağlayıcınız sizin giriş yaptığınız web siteleri, bu web sitelerde geçirdiğiniz süreyi ya da aktivitelerinizi görmek yerine sadece VPN üzerinden internete bağlandığınızı görür.

İletişimlerinizi Şifreleyin

VPN ne işe yarar? VPN ile çevrimiçi iletişimlerinizi şifreleyebilirsiniz. VPN programları birbirinden farklı kriptografi algoritmaları ile çevrimiçi olduğunuz andan itibaren oluşan ve internet üzerinde seyahat eden veri paketlerinizi şifreler. VPN programları genellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından standard olarak kabul edilen AES (Advanced Encryption Standard - Gelişmiş Şifreleme Standardı) kriptografik şifrelemeyi kullanırlar. AES-128 bit -AES-256 bit şeklinde değişebilen kriptografi algoritmaları ile veri paketleri bir brute-force saldırısı ile çok uzun yıllar geçse dahi çözülemeyecek derecede bir güvenlik sağlarlar.

Erişime Engelli Web Sitelere Ulaşın

VPN ne işe yarar? VPN ile erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz. Türkiye’de erişime engelli popüler siteler arasında Wikipedia varken Çin’de erişime engelli birçok web site ve web servisi bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ve kapsamlı arama motoru Google, Youtube, Facebook, Instagram ve daha birçok web site ve web servisi Çin’de erişime engellidir. Seyahatleriniz sırasında cihazlarınızda VPN kullanarak seyahat ettiğiniz ülkenin erişime olan engellerini sanal olarak rahatlıkla aşabilirsiniz.

Sınırsız İnternete Erişin

VPN ne işe yarar? VPN ile sınırsız internete erişebilirsiniz. Sınırsız internet; sınırsız içerik demektir. VPN ile erişim engellerini sanal olarak aşmanın yanı sıra ülkelere göre farklı içerik sağlayan platform ve hizmetlerin içeriklerine değişen IP adresiniz ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği de sunmaktadır. Sınırsız bant genişliği demek sınırsız veri paketi alışverişi yapabilmek demektir. İnternet servis sağlayıcınızın belirlediği kotayı aştığınızda yavaş dolan videolara sınırsız bant genişliği ile elveda diyebilirsiniz!

kill switch

Ortak wi-fi

Erişime Engelli Web Sitelere Ulaşın

İlgili Haberler