EURO 2024'ün ev sahibi Almanya oldu
EURO 2024'ün ev sahibi Almanya oldu
UEFA EURO 2024 için kararını açıkladı. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na Almanya ev sahipliği yapacak.

UEFA'nın İsviçre'nin Nyon kentindeki bulunan merkezinde düzenlenen organizasyonda Türkiye ve Almanya sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumların ardından yapılan oylamada  Almanya, Türkiye'yi geride bırakarak Euro 2024'e ev sahipliği yapmaya hak kazandı. Oy dağılımının 12'ye 4 olduğu belirtildi.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, "Şeffaf bir süreç, demokratik bir oylamaydı. Demokratik olan her karar doğru karardır" dedi.

Almanya'nın EURO 2024 elçisi olan Bayern Münih'in eski yıldızı Philipp Lahm da, "Harika statlarımız, futbolu seven taraftarlarımız ve en önemlisi diğer Avrupalılarla kutlama yapmayı seven bir halkımız var. Almanya'da büyük bir futbol partisi organize edeceğiz" diye konuştu.

Alman ve Türk vatandaşı olan UEFA başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyelerinin oy kullanmadığı kaydedildi.

"KAYBETTİĞİMİZ BİR ŞEY YOK"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada "Bizim ülke olarak organizasyonlar noktasındaki gücümüz, kalitemiz, standartlarımız, tesislerimiz, statlarımızın kalitesi, yeniliği ortadadır. Bizim bu anlamda ülke olarak kaybettiğimiz hiçbir şey yok. Bundan sonraki süreçlerde bunlar göz önünde bulundurularak, ülkemizin konukseverliği noktasındaki tecrübeyi EURO 2024 o anlamda kaybetmiştir. Bu coğrafyada, bu topraklarda bu organizasyonun yapılması bu organizasyon adına çok kazandırıcı bir durum olacaktı. Ancak ifade ettiğim gibi ülkemizin kaybettiği hiçbir şey yok" dedi.

"TÜRKİYE HAK ETMİŞTİ"

EURO 2024'ü düzenlemeye hak kazanacak aday ülkenin belirleneceği organizasyona katılan Almanya Teknik Direktörü Joachim Löw CNN Türk'e açıklamalarda bulundu, "Tanıtım filminize hayran kaldım. Türkiye'nin artık turnuva yapmasının zamanı geldi. Türkiye hak etmişti. Bugün biz çok seviniyoruz. Bu bizim için müthiş bir görev olacak. Türkiye'yi de tebrik ederim inanılmaz bir efor gösterdi" ifadelerini kullandı.

Almanya'nın Euro 2024 düzenleyecek olmasından ötürü mutlu olduğunu belirten Löw, "Türkiye futbola aşık bir ülke. Türklerin de bir turnuva yapmalarını isterim. Evet şimdi seviniyoruz, Türkler üzülüyor işin doğası bu ama sizin de bir gün turnuva düzenlemenizi isterim. EURO2024'te Almanya'da yaşanan Türklerle bir olacağız" dedi.

İlgili Haberler