13 Aralık 2016 Salı 10:01
Ümit Özdağ: "Yeni anayasaya göre Erdoğan isterse Güneydoğu'ya özerklik verebilir"

MHP'li Ümit Özdağ, sosyal paylaşım sitesinden bir açıklama yaptı. Hazırlanan anayasa taslağını "Kuzey Kore modeli başkanlık anayasa taslağı" olarak niteleyen Özdağ, "Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan cumhuriyeti haline getirilmek isteniyor. Hiç bir maddeyi bir Türk Milliyetçisinin hele MHP milletvekili olan bir kişinin kabul etmesi mümkün değil." dedi. İşte Özdağ'ın açıklamaları:

"AKP ile Bahçeli arasında yapılan görüşmeler sonunda hazırlanan Kuzey Kore modeli başkanlık anayasa taslağı TBMM'ye geldi. Değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan cumhuriyeti haline getirilmek isteniyor. Hiç bir maddeyi bir Türk Milliyetçisinin hele MHP milletvekili olan bir kişinin kabul etmesi mümkün değil. Hele iki madde değişikliği var ki, bunları kabul etmek İstiklal Harbi'nde Yunan Ordusuna hizmet etmek anlamına gelir. Hangileri mi? Anayasanın idarenin esaslarını yani devletin temel kuruluşunu belirleyen 123. ve 126 maddelerinde yapılmak istenen anayasa değişikliklerinden bahsediyorum. Bu maddelerde istenilen ve Bahçeli'nin kabul ettiği değişiklik kabul edilir ise Erdoğan bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Güneydoğu Anadolu'da özerk bölge kurabilir. AKP'nin TBMM'den geçiremeyeceği hatta getirmek dahi istemeyeceği, getirse bile toplumsal baskı ile geri adam atmak zorunda kalacağı bir düzenleme bir sabah uyandığımızda cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılmış olur. Hiç bir MHP milletvekili Türk Milleti ve Türk tarihine karşı işlenmiş bu suça ortak olmak istemeyecektir. Ortak olan ise ortalıkta sakın Türk milliyetçisiyim, ülkücüyüm diye dolaşmasın. Bu anayasaya evet diyen Türk Milliyetçisi değildir. Ülkücü hiç değildir.


"İMRALI'DA ÖCALAN İLE ORTAK ANAYASA YAZAN AKP!"

Daha birkaç yıl önce İmralı’da Öcalan ile ortak anayasa yazan AKP'nin, bugün üniter ve milli devleti kabul ediyor gibi görünüp yarın başkanlık sistemi kurulduktan sonra ilk iş olarak HDP ve PKK ile yeni bir müzakere süreci başlatmasını tahmin etmek zor değildir. İstiklal Harbi’mizin sonucunda kurulan Aziz Cumhuriyetimizi hiçbir zaman benimsemeyen, her fırsatta Türk Milleti’ne ve milli-üniter devlet anlayışına karşı olduğunu gösteren bir politik zihniyet, Türkiye’yi hızla federasyona ve bölünmeye sürükleyecektir.

Esasen bu doğrultuda adımların atılmasını sağlayan bir düzenleme Anayasa’nın 123. Maddesinin üçüncü ve 126. maddesinin ikinci fıkrasının yürürlükten kaldırılması ve eklenen yeni fıkra ile mümkün hale gelmiştir.

MADDELERDE NE DEĞİLİYOR?

123. Madde devlet teşkilatının düzenlenmesini sağlayacak bir maddedir. Madde şöyledir: “İdare kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve kanunla düzenlenir. İdarenin kuruluş ve görevleri, merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanır. Kamu tüzelkişiliği, ancak kanunla ve kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulur.” Bu maddenin 3. Fıkrasında yapılan değişiklikle şu hale gelmiştir. “İdare kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve kanunla düzenlenir. İdarenin kuruluş ve görevleri, merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanır. Kamu tüzelkişiliği, kanunla veya cumhurbaşkanı kararnamesiyle kurulur. Üst düzey kamu görevlilerin atamalarına ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenir.” Böylece Cumhurbaşkanı kararnameler ile devletin esas teşkilatını kurma yetkisine kavuşmuştur. 

126. Maddenin eski hali ise şöyledir: “Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla, birden çok ili içine alan merkezi idare teşkilatı kurulabilir. Bu teşkilatın görev ve yetkileri kanunla düzenlenir.” Değişiklikle madde şu hale gelmiştir: “Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla, birden çok ili içine alan merkezi idare teşkilatı kurulabilir. Merkezi idare kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının; kuruluş, görev ve yetki ve sorumlulukları Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenir." Bu değişikliğin amacı, TBMM’de herhangi bir tartışmaya izin vermeden devleti kurumsal yapısını bölgesel zeminde yeniden kurmak imkanı vermektir. Bu değişiklik Erdoğan’a örneğin Güneydoğu Anadolu’da 10 vilayeti içine alan bir özerk bölge oluşturma imkanı verir. Benzer bir değişikliğin bugün TBMM’den çıkma ihtimali ise yoktur. Aslında bu madde Erdoğan’a cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda devleti tekrar kurma imkanı vermektedir."

VAZİYET ÖZEL

Son Güncelleme: 13.12.2016 10:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.