Soykırım olmadığını ve Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu söylemek hesap kapatma sebebi olabilir mi?
Soykırım olmadığını ve Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu söylemek hesap kapatma sebebi olabilir mi?
Vaziyet yazarı Alparslan Demir, süreci aktarırken Twitter'a da tepki gösterdi.

Girişimci ve aynı zamanda Vaziyet yazarı da olan Alparslan Demir'in Twitter hesabı bir süredir kapalıydı.

Konuya dair kurumlarla yazışmalar gerçekleştiren ve duruma itiraz eden Demir'in hesabı, bizzat Twitter tarafından onaylanmıştı.

Ancak yapılan bir paylaşım gerekçe gösterilerek, Demir'in hesabı kapatıldı.

Ermeni asıllı Amerikalı gazeteci ve öğretim üyesi Ana Kasparian, “Türk halkları, toprak çalmak ve insan katletmek adına mutlaka birkaç şey bilir” ifadelerini kullandığı paylaşımıyla büyük tepki topladı. Paylaşıma tepki gösteren Demir, Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu söyledi ve sözde soykırımın yaşanmadığını dile getirdi. Ancak Demir'in hesabı, "Bir gruba zarar verme tehdidinde bulunmak" gerekçesiyle ve 15 gün süreyle kapatıldı. Demir'e Fransa'da bir de dava açıldığı söylendi. Twitter, bu duruma “Fransız mahkemelerinde itiraz edebileceğini” bildirdi.

Konuya ilişkin, 15 günün ardından tepkisini dile getiren Demir, "Twitter’a göre 'Türk halkları, toprak çalmak ve insan katletmek adına mutlaka birkaç şey bilir' demek ifade özgürlüğü; hukuken Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ın Azerbaycan olduğunu söylemek ve 'soykırım olmadı' demek ise 'bir gruba zarar verme tehdidinde bulunmak'mış. Bu yüzden Twitter hesabıma erişimim kısıtlandığı gibi Fransa’da da hakkımda dava açılmış. Bu yüzden haftalardır görüşlerimi paylaşmam bir çete tarafından engelleniyor. Bu çete, ABD merkezli pek çok şirketin bu departmanlarında çalışarak ifade hürriyetini kısıtlıyor" ifadelerini kullandı.

Kanada'nın tır şoförlerine yönelik uyguladığı ve banka hesaplarına el koymaya kadar varan ciddi yaptırımlar ve Rusya'nın Ukrayna'yı yönelik işgal girişiminin ardından Rusların dijital tecrite maruz kalması akıllara gelirken, dijital platformların kontrol ve karar alma mekanizmalarının objektifliğinin sorgulanmasına da sebep oldu.

 

İlgili Haberler