Siyasiler sandık başına gitti
Siyasiler sandık başına gitti
Türkiye bugün yerel yönetimi seçmek için sandık başına gidiyor.

Türkiye bugün yerel yönetimi seçmek için sandık başına gidiyor. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için doğu illerinde oy verme işlemi saat 07:00 itibarıyla, barı kesimdeki illerde ise saat 08:00'da başladı. Bugün 30 büyükşehir, 51 il, 519 büyükşehir ilçesi, 403 ilçe, 386 belde belediye başkanı ile 50 bin 236 muhtar belirlenecek. Siyasiler ise oylarını kullanmaya başladı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ikamet ettiği Üsküdar ilçesinde bulunan Hacı Sabancı Anadolu Lisesinde 2132 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Oy vermeye partisinin İstanbul teşkilat yöneticileri ile gelen Akşener, oy vermeye gelen CHP Üsküdar Belediye Başkan adayı Ahmet Kılıç ile kısa süre sohbet etti.

Oy verme işleminin ardından açıklama yapan Akşener, “Uzun süreli ve hareketli bir seçim dönemi geçirdik. Arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bu seçimin Türkiye’ye hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum. Türkiye ve Üsküdar iyi olacak” dedi. Buradan ayrılan Meral Akşener, seçimi takip etmek üzere Ankara’ya partisinin Genel Merkezi’ne gitti.

Ekrem İmamoğlu oyunu kullandı

Eşi ve oğlu ile birlikte Beylikdüzü'ndeki Haldun Taner İlkokulu'na oy kullanmaya gelen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı Ekrem İmamoğlu oyunu kullandı. Eşi ve oğul ile kameralara poz veren İmamoğlu şunları kaydetti:

"Hayırlı olsun. Şehrimiz için İstanbulumuz için. bu bir yerel seçim ve gerçekten İstanbul için çok güzel bir netice olacağını tahmin ediyorum. hem İstanbul hem Türkiye'nin bütün kentlerinin güzel bir yönetimle buluştuğu, demokrasinin kucaklandığı, milletçe keyif aldığımız şehirlerin olmasını diliyorum. Umut ediyorum bir kişinin bile günün sonunda burnu kanamadan sağlıklı güzel bir seçim süreci yaşayalım."

CHP'nin İzmir adayı Tunç Soyer oyunu kullandı

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer oyunu Seferihisar ilçesindeki Sığacık 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu'nda kullandı.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan oyunu kullandı

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan oyunu Bakırköy'de kullandı.

Cumhur İttifakı'nın İzmir adayı Zeybekci, oyunu kullandı

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı AKP'li Nihat Zeybekci, oyunu Bornova Şehit Polis Mehmet Çelik Ortaokulu'nda kullandı. Zeybekci, İzmir'in kazanması için yola çıktıklarını, kazananın İzmir olmasını istediklerini söyledi.

Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, oyunu Bornova'da bulunan Şehit Polis Mehmet Çelik Ortaokulu'nda 2327 nolu sandıkta eşi Ayşen Zeybekci, oğlu Atilla Şükrü Zeybekci, kızı Fatma Özkan ve damadı İbrahim Emre Özkan ile birlikte kullandı. Zeybekci'ye, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de eşlik etti. Oy kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Nihat Zeybekci, "Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kazanan İzmir olsun. İzmir kazansın diye yola çıktık. Biz gönüller yapmaya geldik diye yola çıktık. 4 aylık seçim kampanyasının sonunda oyumuzu kullandık. Milletin iradesinin üzerinde bugüne kadar hiçbir irade tanımadık. Milletimizin vereceği karar, saygı göstereceğimiz bir karar. Milletimiz isabetli bir karar verecektir. Diliyoruz ve temenni ediyoruz ki; İzmirimiz 21'inci yüzyıldaki şehirler yarışında yerini alsın. Onu hedefledik, onu amaçladık" dedi.

Türkiye ve millet için hayırlı olan seçim sonuçlarının çıkması temennisinde bulunan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

"Tüm teşkilatımız, gerek AK Parti, gerekse MHP teşkilatına hakikaten il başkanlarının nezdinde üstün gayret ve çalışmalarından dolayı, bütün mensupları ile çok teşekkür ediyoruz. İzmir kazansın. Oyunuzu sadece ve sadece kendinize, İzmir'e ve geleceğinize verin."

İçişleri Bakanı Soylu oyunu kullandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eşi Hamdiye Soylu ile birlikte, saat 08:00'de oyunu kullanacağı Gaziosmanpaşa'da Bağlarbaşı Mahallesi'ndeki Dobruca Ortaokulu'na geldi. Soylu ve eşi 1004 numaralı sandıkta oylarını kullandı. Bakan Soylu oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün Türkiye'de bir demokrasi havası var. Sabah 07.00 itibariyle bir çok vilayette oy kullanma işlemi başladı. Geri kalan vilayetlerde de 08.00'de oy kullanma başladı. Şu ana kadar her hangi bir olay intikal etmiş değil. Ufak tefek olayların dışında. Bütün arkadaşlarımız güvenlik tedbirlerini aldılar. Milletimiz huzur içerisinde oyunu kullanacaktır. Bugün söz milletin" dedi.

Bakan Soylu çıkışta bir süre vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi. Soylu daha sonra eşiyle birlikte okuldan ayrıldı. 

HDP'nin Kars adayı Ayhan Bilgen, Haydar Aliyev Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı

HDP Kars Belediye Eş Başkan adayı Ayhan Bilgen, eşi ve çocuklarıyla birlikte Haydar Aliyev Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. Oy kullanma işleminin ardından açıklama yapan Bilgen, seçimlerin tüm Kars için hayırlı olmasını diledi. Bilgen’in açıklamaları şöyle:

‘’Kars için hayırlı olmasını diliyoruz. Sandığın iradesine sahip çıkmak demokrasinin olmazsa olmazıdır. Sandıkta değişimi sağlamak demokratik kültürün bir gereğidir. Evet zor bir kampanya geçirdik ama bugünün özellikle güven, huzur içerisinde geçmesini umut ediyoruz, temenni ediyoruz. Asla şımarmayacağız ve asla seçimi kazananın bütün Kars olduğunu unutmadan seçim sonucunu değerlendireceğiz. Seçim sonucu açıklandığında akşam tekrar birlikte olacağız.’’

Ovacık Belediyesi Devrimci Güç Birliği adayları oy kullandı

Tunceli'de Ovacık Belediyesi Devrimci Güç Birliği adayları Serpil Argın ve Kemal Dinlergüler oylarını kullandı.

BTP'li Kotil oyunu kullandı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selim Kotil, ailesiyle birlikte oyunu kullandı.

Saat 10.00’da Bahçelievler Fikret Yüzatlı İlköğretim Okulu’na gelen Selim Kotil, 1052 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

BTP'nin İstanbul adayı Selim Kotil oyunu kullandı

Mehmet Özhaseki de oyunu kullandı

Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki oyunu kullandı.

Mehmet Özhaseki şunları söyledi:

"Değerli basın mensupları bugün ülkemiz için güzel bir gün olacak inşallah. Aday arkadaşlar projelerini açıkladılar ya da kendilerine has bir kampanya dönemi yürüttüler. Bundan sonra ortaya çıkacak sonuca herkesin saygılı davranması gerekiyor.  Takdir milletin, millet ne derse o olur. Ankara’mız için de ülkemiz için de hayırlı olmasını diliyorum. "

Bahçeli oyunu kullandı: Cumhur İttifakı'na oy verdim

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anıtepe Ortaokulu'nda oyunu kullandı. Bahçeli, bir gazetecinin, "MHP dışında ilk kez başkasına mı oy vermiş oldunuz?" sorusuna, "Cumhur İttifakı'na oy verdim" diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu sandık başında (Aman AKP'ye oy vermesin)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12:30'da Çukurambar'daki Arjantin İlkokulu'na gelerek sandık başına geçti. 

İlgili Haberler