"Sandığa nafaka darbesi: 100 bin kişi tutuklanma korkusuyla oy kullanamadı"
"Sandığa nafaka darbesi: 100 bin kişi tutuklanma korkusuyla oy kullanamadı"
Ortadoğu gazetesinden dikkat çeken bir iddia geldi.

MHP'ye yakınlığıyla bilinen Ortadoğu gazetesi, 31 Mart yerel seçiminde 100 bin kişinin nafaka ödemediği için "tutuklanma korkusuyla" sandığa gitmediğini öne sürdü.

Gazetenin "Sandığa nafaka darbesi" başlığıyla yayımlanan haberinde özetle şu ifadeler kullanıldı:

"31 Mart seçimleri, halkın sorunlarının çözümünde yavaş davranılmasının sonuçlarının ağır olabileceğini ortaya koydu. Biriken nafaka ödemelerinden dolayı hakkında çıkan tutuklama kararı nedeniyle 31 Mart Yerel Seçimleri'nde sandığa gidemeyip oyunu kullanamayan nafaka mağdurları demokratik haklarından mahrum edildiler.

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu yöneticilerinden Mesut Arabul, 'Kişinin hür iradesi ile oy kullanabilmesi devletin sorumluluğundandır. 1 oyun bile etki ettiği seçimlerde nafaka hapsi çıkmış vatandaşların 'içeri alınacağım' korkusundan dolayı oy kullanamaya gidemediği görülmüştür. Oy kullanmaya gidenler de tespit edilip içeri alınmışlardır."

Akit gazetesinde de "erkeğin rızasız ödediği nafakanın haram olduğunu" iddia eden bir haber yer aldı.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"Akit, nafaka zulmü yüzünden hayatı kararan mağdurların sesi olmaya devam ederken, ilahiyatçılar, erkeğin hapse düşme korkusu ile gönül rızası olmadan verdiği nafakanın, eski eş için caiz olmadığı görüşünde birleşiyorlar. Samsun Ondokuz Mayıs Öniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Şahin: Süresiz nafaka hak değildir. Eşlerin kendi hayatlarına dair bir yol çizmelerini kısıtlamaktadır. Mahkemeler her ne kadar süresiz nafaka vermişse de dinimize göre kadının sadece 3 adet dönemi olan iddet süresi içerisinde nafaka alma hakkı vardır. İddet süresi ve mehir ödemesi hesabı kapanmışsa kadınların nafakaya yönelmesi hak değildir, caiz değildir."

İlgili Haberler