CHP Gençlik Kolları'nın "Güç Sende, Senin Elinde" çalışması neden tartışma yarattı?
CHP Gençlik Kolları'nın "Güç Sende, Senin Elinde" çalışması neden tartışma yarattı?
CHP Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ozan Işık, sorularımızı cevaplandırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları'nın "Güç Sende, Senin Elinde" lansmanı kapsamında hazırladığı video, sosyal medyada gündem yarattı.

Twitter'da şimdiye kadar 3,7 milyon izlenme alan videoda, lansmanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında gençlerin "Bilmem mi?" şarkısını söylediği ve telefonlarının ışıklarıyla Kılıçdaroğlu'nun konuşmasına eşlik ettiği görülüyor. Kılıçdaroğlu'nun duygularını gizleyemediği video, gençlerin "Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu!" sloganlarıyla tamamlanıyor. 

CHP Gençlik Kolları'nın çalışması yayınlandığı ilk andan itibaren oldukça tepki yarattı. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun adaylık iddialarının tartışıldığı bir ortamda hazırlanan videonun PR çalışması ve kurgu olduğu iddia edildi. Bağımsız Türkiye Partililer ise son zamanlarda çıkış yapan genel başkanlarının çıkışını gölgelemek adına böyle bir çalışma yapıldığını, hatta kendilerinden "kopyalandığını" dile getirdi. Estetik açıdan eleştirilmektense doğrudan Kılıçdaroğlu odaklı bir eleştiriye maruz kalan ve Twitter'daki sohbet odalarında bile gerilimli tartışmalara sebeo olan çalışmanın arka planını, CHP Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ozan Işık ile konuştuk.

CHP Gençlik Kolları’nın paylaşımı oldukça gündem yarattı. Son verilere göre 3,5 milyon izlenme söz konusu. Video neden bu kadar ilgi gördü sizce?

Çünkü yapay değil. Sahici. Yani beğenen de oldu, tartışmay açan da oldu. Bağlamından koparıp bambaşka şeyler söyleyen de oldu. Hakaret dışında tüm eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. İlgi görmesinin en büyük sebebi müthiş bir enerji var. Bu enerji çok yakın zamanda sahaya yansıyacak. Başta İstanbul olmak üzere ilk kez oy kullanacak seçmenle tek tek görüşülecek.

Videoyla ilgili “kurgu” ihtimali de fazlasıyla konuşuldu. Hazırlık evresi tam olarak nasıl gerçekleşti, ne oldu, nasıl bir çalışma takip edildi?

Asla. Şöyle ifade edeyim. Şarkı genel başkan yardımcıları ile kolektif aklın ürünü olarak ortaya çıktı. Arkadaşlarımızın katkılarıyla da bu ambiyans ortaya çıktı. Yani şarkı, şarkı öncesi ve flaş ışıklarla genel başkana eşlik etmeyi düşünmemiz çok abes bir durum değil. Kaldı ki dün İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu çok güzel ifade etti. Bir partinin liderini partlatmasından daha doğal ne olabilir? Çok güzel görüntüler ortaya çıktı. Biz durumdan oldukça memnunuz.

İlgiyle birlikte bir kısım tepkiler de oldu. Gelen yorumları inceleme fırsatınız oldu mu ya da bunu inceleyecek bir birim mevcut mu? Ve tepkileri değerlendirmenizi istiyoruz… Sayın Kılıçdaroğlu’nun nezdinde bir tepki mi söz konusu yoksa estetik kaygılar da mevcut mu?

Gelen tüm yorumları inceleme şansımız tabii ki olmuyor, gözden kaçırdıklarımız illa ki var. Ama haklı bulduğumuz eleştiriyi, olumlu bulduğumuz tüm katkıları heybemize dolduruyoruz. Her yorum bizim için çok kıymetli. Özellikle iktidar partisinden arkadaşların video ile ilgili algılarını açmaları bizi mutlu etti. Videomuzu paylaşıp kendi seçmenlerine, parti kadrolarına bizi izlettikleri için teşekkür ederiz. Sayın Genel Başkan nezdinde yandaş medya dışında bir tepki söz konusu değil. Gençlik buluşmaları bunun en belirgin örneği. Her yerde yüzlerce genç toplanıyor ve Sn. Kılıçdaroğlu’na özgürce soruyor, demokratik bir ortamda saygın cevaplar alıyor. Genel başkanımızın açıkladığı troll ekibi dışında biz tepkiyle karşılaşmıyoruz. Eleştirileri tepki olarak değil demokrasilerin olmazsa olmazı olarak görüyoruz.

“Güç Sende, Senin Elinde Gençlik Çalışması” çalışması hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Aslında videodan belki daha önemli bir nokta bunun bir çalışmanın lansmanı olması… Lansmanın yapıldığı gün binden fazla gencin sahada olduğu, çalışma yaptığı doğru mu?

Güç sende senin elinde mottosuyla çıktığımız bu yolculukta genel başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubunu ve altı maddelik vaat broşürümüzü yeni seçmene ulaştıracağız. Aynı zamanda genç seçmene şunu söylüyoruz. Bakın biz  yerel seçimlerden önce İstanbul’da bazı sözler verdik. Neydi bu sözler? Öğrencilere burs, ulaşım fiyatının düşmesi, kız öğrenciler için yurt, kütüphaneler vb. birçok vaat. İBB CHP’nin yönetimine geçtikten sonra bu vaatleri gerçekleştirdik mi? Evet. Şimdi sıra genel seçimlerde. Sayın Kılıçdaroğlu gençlere açık çağrıda bulunuyor. Diyor ki: Biz iktidara geliyoruz ve söz verdiğimiz şeyleri yapacağız. 1417 arkadaşımız ile ilk etapta sahada olacağız. Eğitim ve iletişim süreçlerimiz tamamlanıyor. Çok yakın zamanda İstanbul’un tüm ilçelerinde renragenk sweetleri ile partili arkadaşlarımızı görecekseniz.

Gençlik teşkilatınız Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarından etkileniyor mu? Yani siz ve yönetiminiz bunları konuşuyor mu, ne düşünüyorsunuz?

Biz siyasetin tam merkezindeyiz. Memleket gençlerin oyuyla, ortaya koymuş oldukları iradeyle değişecek. Biz cumhurbaşkanı kim olacaktan ziyade parlamanter demokrasiye güçlü bir dönüş ve yakın geleceği; bugün ve yarın gençleri ilgilendiren sorunları tartışıyoruz. Bu soru normal olarak çok merak ediliyor. Genel Başkanımızın ve ittifak partilerinin yürüttüğü bir süreç var. Ortak masadan aday olarak kim çıkarsa CHP Gençlik Kolları’nın adayı odur. Gönlümüz tabii ki hak hukuk ve adaletin savunucusu Sayın Kılıçdaroğlu’ndan yanadır. Anadolu’nun, yakın coğrafyamızın geleneksel kodlarına hakim, batı demokratlığını içselleştirmiş bir lider Türkiye’nin bu anti demokratik ortamdan çıkış anahtarıdır.

Son olarak, geleceğe dair beklentiniz ve tahmininiz nedir? Siz bir genç olarak ne öngörüyorsunuz?

Gelecek güzel olacak. Güç bizde bizim elimizde. Her yarayı onaracak, her gencin hayalini gerçeğe dönüştürmek için çaba göstereceğiz.

 

 

 

İlgili Haberler