Bülent Arınç açıkladı: Erbakan, "AKP'ye katılma" teklifine ne cevap verdi?
Bülent Arınç açıkladı: Erbakan, "AKP'ye katılma" teklifine ne cevap verdi?
Arınç’ın, Saadet Partisi’nin AKP’ye katılmasını istediği, bu teklifi de Necmettin Erbakan’a ilettiği ortaya çıktı.

Bülent Arınç’ın hayat hikayesi ve siyasi mücadelesini anlatan gazeteci Ömer Şahin’in kaleme aldığı “Arınç-Küçük Erbakan” isimli kitapta Arınç’ın Erbakan’a yaptığı sürpriz teklif ilk kez açıklandı. Erbakan’ı ölümünden 3 ay önce ziyarete giden ve baş başa uzun bir görüşme yapan Bülent Arınç aralarında geçen diyalogu şöyle anlattı (Anlatırken ağlamadı):

-Bizim oy oranımız yüzde 50’lerde, Saadet’in durumu ortada. Aklımdan şunu geçirdim: SP içinde çok değerli insanlar var. Acaba SP, AK Parti’ye iltihak etse ne olur?

-Erbakan Hoca’ya Saadet, AK Parti’ye iltihak etsin dediniz mi?

-Ne olur ne olmaz, ölüm kalım var, ben bunu sormazsam rahat edemem diye düşündüm. Sonunda söyledim: Hocam, Saadet Partisi artık görevini tamamlamış olsa da oradaki güzel insanlar AK Parti’ye güç vermiş olsa ne dersiniz?”

-Hoca hemen ‘Hayır’ mı dedi?

-Şöyle bir durdu Hoca. Hemen reaksiyon göstermediği için doğrusu ümitlenmiştim. O an içimden herhalde herhalde vakti geldi diye düşünecektir’ diye geçirdim. İki, üç dakika sonra, ‘Hayır, Hayır! Saadet Partisi’ne Türkiye’nin her zaman ihtiyacı var. Saadet Partisi, Saadet Partisi olarak kalır. O’nun görevi farklı. Emr-i bil maruf nehy-i anilmünkere (iyiliği tavsiye, kötülüğü menetmek) devam etmeli. Siz ne yapacaksanız yapın” dedi.

İlgili Haberler