Bahçeli'nin "%60.42" dediği Cumhur İttifakı'nın oy oranı nereleri kapsıyor?
Bahçeli'nin "%60.42" dediği Cumhur İttifakı'nın oy oranı nereleri kapsıyor?
Oy hesaplarında atlanan bir detay var.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından MHP'nin oy oranını %18,81 olarak açıkladı. Hatta Bahçeli, "Oy oranımız yüzde 18.81'dir. 18.81, 1881'dir. O da Atatürk'ün doğumudur" ifadelerini kullanarak matematik hesabına girişti.

Bahçeli'nin bu açıklamaları AKP'li çevrelerde tepkiyle karşılanmıştı. Yerel seçimlerde 7 ili MHP'ye kaybeden AKP'de Cumhur İttifakı'nın devamı ve MHP'nin verdiği hasar tartışılırken, Bahçeli'nin açıklamaları üzerine "Acaba AKP'nin oy oranı da %33'e mi indi?" soruları ortaya çıktı. Zira Cumhur İttifakı'nın 31 Mart yerel seçimlerinde, belediyeler düzeyinde aldığı oy oranı yüzde 51,6'ydı.

Polemikler devam ederken, AKP tarafından konuyu açık bir şekilde gündeme getiren Bülent Arınç oldu. Basına yansıyan ifadelere göre Arınç, "Bahçeli bizi yüzde 35'lere düşürdü. Yüzde 35'lere düştüysek biz, kendi ifadesine göre söylüyorum, parti olarak, seçimde aldığımız sonuç olarak değil, biz yüzde 19'uz dediği zaman bize kalan yüzde 32. Bu doğruysa bir alarm zili çalması lazım. Tekrar ayağa kalkacağız, kucaklaşacağız. Bu iş çok kolay." ifadelerini kullandı.

Arınç'a cevap, grup toplantısında Devlet Bahçeli'den geldi. Bu sefer Cumhur İttifakı'nın oy oranını yüzde 60.42 olarak açıklayan Bahçeli, Cumhur İttifakı'nı bozmaya çalışanların olduğunu iddia ederek "Bu kimseler verimsiz toprak gibiler" sözleriyle Bülent Arınç'ı hedef aldı.

GERÇEK ASLINDA NE?

Bahçeli'nin açıklamalarında kafa karıştıran nokta, ifadelerinin muğlaklığı ve belirsizliği. Zira Bahçeli, başlangıçta Cumhur İttifakı'na ve AKP'ye değinmeden, salt kendi partisinin oyunu yüzde 18.82 olarak açıkladı. Üstelik bu oy oranının hangi skalada olduğunu belirtmedi. AKP tarafından tepki sesleri yükselince bu sefer Cumhur İttifakı'nın oy oranını yüzde 60.42 olarak açıkladı.

Ancak Bahçeli'nin ya "bilerek" atladığı ya da hiçbir fikri olmadığı detay şu: Devlet Bahçeli'nin MHP'nin oy oranı olarak yansıttığı yüzde 18.8, MHP'nin büyükşehir olmayan ve tüm oyların sadece %22'sine tekabül eden 51 taşra ilinde gerçekleşen il genel meclisi seçimlerinde ulaştığı oy oranı. Bunlara, AKP'nin buralarda aldığı oy oranı olan yüzde 41.61 de eklenince Cumhur İttifakı'nın 51 taşra ilindeki oy oranı yüzde 60.42 olarak çıkıyor.

Cumhur İttifakı'nın oy oranı olarak ifade edilen yüzde 60.42, nüfusun yalnızca yüzde 22'si gibi düşük bir oranı karşılayan 51 taşra ilinde alınan sonuçlar. Buralarda il genel meclisi seçimi yapılırken, büyükşehirlerde büyükşehir belediye meclisi seçimi yapılıyor ve bu seçimin hesaplaması ayrı yapılıyor. Seçim sonuçlarına bakıldığında Cumhur İttifakı'nın büyükşehirlerde ciddi oranda oy kaybettiği anlaşılıyor. 

İlgili Haberler