Abdulkadir Selvi: "Ekrem İmamoğlu’nun başarısının Ali Babacan’ı umutlandırdığı söyleniyor"
Abdulkadir Selvi: "Ekrem İmamoğlu’nun başarısının Ali Babacan’ı umutlandırdığı söyleniyor"
Selvi, kulislerde yeni parti kurma hazırlıklarında olduğu söylenen Ali Babacan için ilginç iddialarda bulundu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, kulislerde yeni parti kurma hazırlıklarında olduğu söylenen Ali Babacan hakkında, "Çok heyecanlı. Atanmamış Macron gibi” yorumları yapıldığını aktardı. Selvi, AKP'nin talebiyle Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesiyle mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu'nun 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimde başarılı olmasının Babacan'ı umutlandırdığını yazdı.

Selvi, "Abdullah Gül, önplanda gözükmek yerine Ali Babacan’ın partinin başına geçmesini istemiş. Babacan’ın hızlı bir giriş yaptığı söyleniyor" dedi.

Selvi'nin yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Bayramda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programı önemli olacak. Merak ettiğim bir görüşme var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gülbayramlaşacaklar mı? Her bayramda telefonla tebrikleşiyorlardı ama geçen bayram görüşmemişlerdi. Neden merak ettiğimi ise fark etmişsinizdir. Abdullah Gül’ün arkasında olduğu Ali Babacan partisinin kuruluş çalışmaları hızlandırıldı.

Ekrem İmamoğlu’nun başarısının Ali Babacan’ı umutlandırdığı söyleniyor. Altı ay önce isteksiz bir görüntü çizen Babacan, ramazan ayında 15’er kişilik iftar programları düzenlemiş. “Ali Babacan çok heyecanlı. Atanmamış Macron gibi” yorumları yapılıyor. Abdullah Gül, ön planda gözükmek yerine Ali Babacan’ın partinin başına geçmesini istemiş. Babacan’ın hızlı bir giriş yaptığı söyleniyor. İstanbul ve Londra’da ekonomistler ve iş adamlarıyla görüşmeler yapmış. Kuracağı partide AK Partili isimlerin yanı sıra sosyal demokrat ve liberallerin olmasına özen gösteriyor.

Ali Babacan’ın başlarda Ahmet Davutoğlu’nu da aynı çatı altında tutmak istediği biliniyordu. Ancak yollar ayrılmış.

İstanbul seçimleri yeni parti kurma çalışmalarını yürütenler açısından da önemli olacak. Çünkü Gül-Babacan ekibinin önlerine sonbahar diye bir takvim koydukları söyleniyor. İstanbul seçimlerinin sonucuna göre ya 2019 sonbaharı ya da 2020’nin sonbaharı...

İlgili Haberler