Yunanistan, Türkiye'ye ait adaya böyle bayrak dikti!
Yunanistan, Türkiye'ye ait adaya böyle bayrak dikti!
Başbakan Binali Yıldırım Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” başlıklı panelde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” başlıklı panelde konuştu.

Başbakan Yıldırım, panelin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Yunanistan'ın sahibi belli olmayan bir adaya bayrak dikmeye çalıştığını duyurdu. Yıldırım,"Gereği yapıldı. Yunanistan bu tür provokasyonlardan uzak durmalı. Bu tür gerginliklerde gereken karşılığı vermeye kararlıyız" dedi.

Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

"Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği arttırmaya yönelik, kışkırtmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın bir takım faaliyetlerinin olduğu malumunuz. Son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Özellikle aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Didim açıklarında yerleşim yeri olmayan kayalıklara bir Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Bunun üzerine de Sahil Güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. Ve oradan o bayrağı kaldırdılar. Bizim Yunanistan'a tavsiyemiz; iyi komşuluk ilişkileri içerisinde, gerginliği arttıracak provokasyonlardan, kışkırtmalardan uzak durması. Komşuluk hukukuna uygun olarak hareket etmesidir. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini özellikle bekliyoruz. Şartlar ne olursa olsun bu yönde yapılacak oldu bittilere, fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız."

İşte Yunan bayrağının dikilme görüntüsü: 

YUNAN SAVUNMA BAKANLIĞI KAYNAKLARI: ARAŞTIRILIYOR

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin aktardığına göre; Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları üzerine, Skai televizyonunun, Yunan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, konunun araştırıldığı belirtildi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU: ÇOK CİDDİYE ALMAMAK LAZIM

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise, bir Yunan siyasetçinin "Ankara'ya bir saatte geliriz" sözleri için "Uçakla bile gelemiyorlar. Yunanistan böyle bir ülke, çok ciddiye almamak lazım. Başbakanımız dedi ya 'Rahat dursunlar'; başka bir şey istemiyoruz" diye konuştu.

İlgili Haberler