Yargıtay Enis Berberoğlu'nun tahliyesine karar verdi
Yargıtay Enis Berberoğlu'nun tahliyesine karar verdi
Yargıtay 16. Ceza Dairesi daha önce infazın durdurulması talebini reddetmişti

Bir yıldan uzun süredir Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında aldığı 5 yıl 10 ay hapis cezasını onayan Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye infazın durdurulmasına ve Berberoğlu'nun tahliye edilmesine karar verdi.

Berberoğlu, Yargıtay'ın kararının ardından saat 19:00 sıralarında 15 aydır tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi'nden tahliye edildi. Kararın ardından hızlı bir şekilde tahliye edilen Berberoğlu'nun ailesinin ve CHP milletvekillerinin trafiğe takıldıkları için çıkışa yetişemediği belirtildi.

Cezaevi çıkışında gazetecilere konuşan Berberoğlu, içeride olduğu süreçte kendisini yalnız bırakmadıklarını belirttiği eski meslektaşlarına teşekkür ederek, "CHP milletvekili olarak cezaevine girdim, yine milletvekili olarak çıkıyorum. Takdir edersiniz ki yaşadığım yaklaşık 16 aylık süreç üzerinde düşünülecek, Türkiye’nin karar vermesini gerektirecek bir süreç. Beni mazur görün, birkaç gün aileme, partime bir danışayım. Bundan sonraki hareket tarzımı bir anlayayım" dedi. 

Berberoğlu, gazetecilerin bir kez daha neler hissettiğini söylemesini rica etmesi üzerine gülerek "Söyledim zaten" cevabını verdi. CHP milletvekili, "Arkadaşlar 16 aydır tecritte yaşıyorum, dolayısıyla az konuşmaya alıştım artık. Siz de alışın" diye ekledi. 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Enis Berberoğlu'nun eşini arayarak mahkeme tarafından verilen tahliye kararından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

İlgili Haberler