THY, Nilhan Osmanoğlu'na sponsor olmuş!
THY, Nilhan Osmanoğlu'na sponsor olmuş!
Nilhan Osmanoğlu'nun İnönü'ye hakaret ettiği sempozyumun sponsoru THY çıktı.

2. Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, Almanya'nın Duisburg kentinde katıldığı bir konferasta Fransa'da yaşayan Abdülhamit ailesiyle İsmet İnönü arasında geçtiğini iddia ettiği bir görüşmeyi anlatarak, İnönü'yü hedef almıştı.

Osmanoğlu, İsmet İnönü'nün Türkiye'ye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerine, "Bunun bir bedeli var" dediğini ve ellerindeki mücevherlerini aldığını iddia etmişti. Osmanoğlu hiçbir belge göstermezken, bu görüşmenin bir mektupta geçtiğini söylemişti.

THY SPONSORLUĞU...

Türk Akademisyenler Birliği'nin (NİTAB) Almanya'da düzenlediği ve İnönü'ye hakaret edilen, "Nilhan Osmanoğlu ile Abdülhamid Han'sız geçen 100 Yıl" başlıklı etkinliğin tanıtım videosu ise dikkat çekti.

Odatv'nin haberine göre Osmanoğlu'nun, İnönü'ye hakaret ettiği konferansın tanıtım videosunda, konferansa sponsor olan firmalar arasında THY'nin de olması tartışma yarattı.

Tanıtım videosunda, Nilhan Osmanoğlu'nun kitap imzaladığı sırada arka tarafta sinevizyona yansıtılan "sponsorlar" kısmında THY'nin de olduğu fark edildi.

THY'nin sitesinde ise, kendi kuruluş tarihini, 1933 yılı olarak gösterirken, o dönem Başbakan ise İsmet İnönü'ydü. Kısacası THY'nin kuruluşunda İnönü'nün de emeği varken, THY'nin, İnönü'ye hakaret edilen bir konferansa sponsor olması tepki çekti.

Öte yandan, toplantının biletlerinin ise 5 eurodan satıldığı belirtildi.

İlgili Haberler