"Parlamenter Sisteme Geçiş" toplantısında oturma ve konuşma sırası sorunu yaşandı mı?
"Parlamenter Sisteme Geçiş" toplantısında oturma ve konuşma sırası sorunu yaşandı mı?
Bahadır Erdem ve Mustafa Yeneroğlu, Vaziyet'e konuştu.

Habertürk yazarı Kübra Par, bugünkü yazısında, "6 parti liderinin parlamenter sisteme geçiş planını açıklamak üzere yapacağı toplantıda hangi sırayla oturacakları ve konuşacakları mesele olmuş. Parti veya lider isimlerine göre alfabetik mi konuşsunlar yoksa yaş sıralaması mı yapılsın diye düşünülüyormuş" ifadelerini kullandı. 

Konuyla ilgili Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da "Parti liderleri, yakında bu sistemle ilgili ortak açıklama yapacaklarmış. Fakat şöyle bir sorun söz konusuymuş: Ortak açıklama yapılırken, liderler hangi düzene göre oturacaklar? Alfabetik sıraya uygun bir düzen geliştirilirse... Ahmet Davutoğlu birinci, Ali Babacan ikinci sırada oturacakmış. Yaş durumu temel alınarak bir düzen geliştirilirse... Temel Karamollaoğlu birinci, Kemal Kılıçdaroğlu ikinci sırada oturacakmış. Bu iki yöntem de pek içe sinmiyormuş. Evet... Haber, tam olarak bu. Ve ben bu haberi okuduğum andan itibaren kara kara düşünüyorum. Henüz ittifakın ilk adımı bile sayılmayacak bir toplantıdaki oturma düzeni bile bunca sorun oluyorsa... Bu iş nasıl gelişecek, nasıl ilerleyecek, sonu nasıl gelecek? Hadi Temel Bey’in egosunu yönettiniz... Ahmet Davutoğlu’nun ele avuca gelmez egosu nasıl yönetilecek? Hadi Meral Hanım da ikinciliğe evet dedi, Ali Babacan kaçıncı sıraya evet diyecek? Hadi Kemal Kılıçdaroğlu, ittifakı ayakta tutmak için en sona razı oldu, birincilik koltuğu kimin olacak? 'Kısa çöpü çeken en sona otursun' diye bir öneride bulunmak isterim. Ama bu durumda da kısa çöpü çeken liderimiz... 'Kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak amenna' diyen o meşhur Ahmet Kaya şarkısıyla isyan bayrağını açarsa ne olacak?" satırlarını kaleme aldı.

Vaziyet, konuyu "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" çalışmalarını yürüten komisyon üyelerinden İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem ile DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu'na sordu.

"BÖYLE BİR ŞEY KONUŞULMADI"

Konuya dair açıklamalarda bulunan Erdem, "Böyle bir sorun yaşanmadı. Bunun nereden çıktığını gerçekten bilmiyorum. Fakat şöyle bir şey söyleyeyim. Türkiye'nin güçlü bir parlamenter sisteme geçmesinin zorunlu olduğu noktasında 6 parti anlaşmış, genel başkanlar bir araya gelmiş. Bunun, Türk Milleti için zorunlu olduğuna kani olmuşlar ama bunun açıklanma sürecinde sorun olmuş gibi bir husus gerçekten doğru değil ve komik. Bu çalışmada, siyasi parti kimliklerinin dışında Türkiye'nin ihtiyacı olan hukukun tesisi ve tek adam rejiminin değişikliği için değiştirmeye mecbur olduğumuz, vatandaşların ekonomik zorluklarının giderilmesi, sosyal barışın sağlanması, devamlı suçlayıcı ve herkesi terörist sayan dilin ve tutumun değişmesi için zorunlu olarak gördüğümüz anayasa değişikliği çalışmasını, bizzat genel başkanlarımızın talimatlarıyla yaptık. Bu çalışma yapıldıktan sonra; 'nasıl oturacağız?', 'nasıl konuşacağız?' gibi bir hususta anlaşmazlık olması söz konusu bile değil. Böyle bir şey konuşulmadı, benim bilgim dahilinde değil. Böyle bir şey yaşansa kesin bilgim olurdu" dedi.

"SAYIN DAVUTOĞLU'NUN KENDİSİNE SORMAK LAZIM"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, "eşit temsil" konusunda ısrarcı olduğu iddialarını da sorduğumuz Erdem, "Buradan ne kastettiğini Sayın Davutoğlu'nun kendisine sormak lazım. Ama şöyle bir durum var. Türkiye'nin yeni bir anayasal reforma acilen ihtiyacı olduğu noktasında 6 muhalefet partisinin bunu zaruri görme seviyesi eşit. Hepimiz aynı konuda çalışıyoruz. Biz de muhakkak tek adam rejiminin değişmesi gerektiğine inanarak ilkeler çalışmamızı yaptık. Aynı şekilde CHP de açıkladı. Gelecek Partisi daha önceden 17-18 maddelik bir anayasa metni ortaya koymuştu. Yani herkes aynı noktada, farklı siyasi partiler oldukları halde aynı amaçla bu projeye emek verdi. Dolayısıyla burada bir eşitlik var, benim anladığım bu" dedi.

"HİÇ GÜNDEME GELMEDİ"

Konuyla ilgili Vaziyet'e konuşan DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise "Böyle bir konu bizim Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem toplantılarımızda hiç gündeme gelmedi. Ayrıca hiçbir arkadaşın belirttiğiniz şekilde bir görüşüne ben şahit olmadım" dedi. 

İlgili Haberler