Metin Feyzioğlu'ndan 'Adli Yıl Açılış Töreni' kararı!
Metin Feyzioğlu'ndan 'Adli Yıl Açılış Töreni' kararı!
Feyzioğlu, Yargıtay'ın açılış törenine katılmayacağını açıklayarak, “Biz gerçek sorunların hiç kimseden çekinilmeksizin konuşulmadığı bir yere sırf alkışlamak için gitmeyiz.” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Adli Yıl açılış törenlerine ilişkin açıklama yaptı. Daha önce yapılan açılışlarda Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği’nin başında olan isimlerin konuşma yaparak yargıdaki sorunları hükümet yetkililerine ilettiklerini belirten Metin Feyzioğlu, “Yargıtay siyasi iktidarın dediğini yapmayı tercih etmiştir. Bizi Adli Yıl açılışına konuşmacı olarak değil, dinleyici olarak davet etmiştir.” dedi.

Feyzioğlu açıklamasının devamında açılış davetine ilişkin, “Biz gerçek sorunların hiç kimseden çekinilmeksizin konuşulmadığı bir yere sırf alkışlamak için gitmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Metin Feyzioğlu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“3 yıl öncesine kadar Türkiye’de çok doğru ve sağlıklı bir yargısal gelenek vardı. Yargıtay Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği, yargının sorunlarını, devleti yönetenler ve yönetmeye talip olanlar önünde konuşurdu. Söylediklerimizin doğruluğundan rahatsız olanlar, sudan bahanelerle bu konuşmanın dayanağı olan kanun maddesini değiştirdiler. Yine de kanunda açık hüküm olmasa da uygulama devam edebilirdi. Ancak Yargıtay siyasi iktidarın dediğini yapmayı tercih etmiştir. Bizi Adli Yıl açılışına konuşmacı olarak değil, dinleyici olarak davet etmiştir. Anlaşılan kendi kendilerine konuşup, kendi kendilerine dinleyecekler. Doğruların söylenmesinden ve duyulmasından bazıları memnun olmuyor demek ki…

Biz gerçek sorunların hiç kimseden çekinilmeksizin konuşulmadığı bir yere sırf alkışlamak için gitmeyiz. Yargıtay’dan da kendisine ve şanlı tarihine yakışanı yapmasını ve geleneği yeniden başlatmasını bir kez daha talep ediyoruz.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu”

İlgili Haberler