Merkel: "Türkiye ile AB müzakerelerinin sonlandırılmasını talep edeceğim"
Merkel: "Türkiye ile AB müzakerelerinin sonlandırılmasını talep edeceğim"
Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz karşı karşıya geldi

Almanya Başbakanı Merkel ile SDP lideri ve başbakan adayı Schulz iç ve dış politika konularına ilişkin görüşlerini 'Düello' adlı bir televizyon programında tartıştı. Programda Merkel Türkiye üzerindeki ekonomik baskının artırılmasını istediğini ifade ederken Schulz da "Eğer Başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sonlandırılmasını talep edeceğim" dedi. Cumhurbaşkanlığı sarayından da konuyla ilgili açıklama yapılarak, Merkel ve Schulz'a tepki gösterildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel çeşitli Alman televizyon kanallarında yayınlanan siyasi düello programında Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri ve başbakan adayı Martin Schulz ile iç ve dış politika konularına ilişkin görüşlerini tartıştı.

"İslamiyet, Almanya'nın bir parçasıdır" şeklindeki açıklamalarının Alman halkının üçte ikisi tarafından paylaşılmadığı ve bu konuda halkı ikna etmek için neler yapabileceğinin sorulması üzerine Merkel, şu sıralar "İslam" adına çok sayıda terör saldırıları düzenlendiği için insanların tereddütlerini anlayabildiğini belirtti. Merkel, bu konuda imamların, saldırıların dinle hiçbir ilgisi olmadığını daha yoğun bir şekilde açıklamaları gerektiğini söyledi.

'ONLAR ALMANYA'YA AİT OLDU'

Almanya'da yaşayan Müslümanların ülkeye büyük faydaları olduğuna vurgu yapan Merkel, "4 milyon Müslüman bu ülkenin başarılarına katkı sağlıyor ve bu insanlar İslam'a inanıyor. Bu nedenle, burada yaşayan insanlar toplumun bir parçası oldukları için İslam, Almanya'ya ait olmuştur."  ifadelerini kullandı. Özellikle Arap ülkelerinden Almanya'ya gelen Müslümanların sayısının arttığına ve bu nedenle ülkesindeki imam eğitiminin de artırılması gerektiğine işaret eden Merkel, topluma karşı nefret içerikli vaazların verilmesi durumunda söz konusu camilerin de kapatılması gerektiğini söyledi.

SPD Genel Başkanı Schulz ise Müslümanların Alman toplumuna uyumlarının daha zor olup olmadığı yönündeki soruyu cevapladı. Schulz Müslümanların Alman toplumuna uyumlarının zor olduğu iddiasına inanmadığını söyledi. Müslümanların çok büyük bir bölümünün diğer dinlere mensup insanlar gibi inançlı olduklarını belirten Schulz, "Müslümanlar, diğer dinler gibi ülkemize entegre edilebilecek bir dini topluluk." dedi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Türkiye ile Almanya ilişkileri hakkında ise Türkiye’de Alman vatandaşlarının tutuklanması nedeniyle Türkiye üzerindeki ekonomik baskının artırılmasını istediğini ifade etti.

Merkel, "Türkiye nefes kesen bir hızla tüm demokratik alışkanlıklardan uzaklaşıyor. Daha sert bir seyahat uyarısı düşünülebilir. Bunu değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Angela Merkel, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerine ilişkin de Türkiye ile müzakerelerin ancak AB üyelerinin onayıyla sona erdirilebileceğini ifade etti. Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu tekrarlayarak AB müzakerelerinin sona erdirip erdirilmeyeceği ve Türkiye'ye karşı ortak bir pozisyon belirlenebilmesi konusunu ise görüşeceklerini kaydetti.

Türkiye'nin AB üyeliğine de karşı çıkan Schulz, "Eğer Başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasını talep edeceğim" dedi.

SARAY'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Almanya ve Avrupa'nın temel ve acil sorunlarının adeta yok sayılarak Türkiye-Erdoğan'a saldırılması, Avrupa'daki ufuk daralmasının yansıması. Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve düşmanlaştırmaya boyun eğmesi sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler."

İlgili Haberler