Kılıçdaroğlu'ndan kayyımla ilgili dikkat çeken "sokağa çıkma" açıklaması
Kılıçdaroğlu'ndan kayyımla ilgili dikkat çeken "sokağa çıkma" açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'li belediye başkanlarının görevden alınmasıyle ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP'li belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi. Görevden alınan belediye başkanları hakkında yargı kararı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bu mesele HDP ya da başka bir parti meselesi değil. Davutoğlu'na Başbakanlığı bıraktırdıklarında da aynı tepkiyi gösterdik. AKP'li başkanlar görevden istifa ettirilirken de… Bu yapılan millet iradesine saygısızlıktır" dedi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, “Millet iradesine saygısızlık” başlıklı bugün yayınlanan yazısında Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeyi aktardı. Öncesinde hükümet kanadıyla görüşmeler yaptığını ve görevden alınan belediye başkanlarının PKK ile ilişkisi olduğunun belirtildiğini söyleyen Zeyrek, "Ancak bu iddialara ilişkin süren soruşturmalar dışında somut bir yargı kararı bulamadım. ‘Başkanlar suçluysa, görevden alınıp yerlerine belediye meclislerinde neden seçim yapılmadı’ soruma da ikna edici bir yanıt bulamadım" diye yazdı.

“KENAN EVREN'DE DARBE DÖNEMLERİNDE BİLE YAŞANMAMIŞTI BÖYLE ŞEYLER”

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınmasına ilişkin olarak Zeyrek'e açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Madem böyle yapacaktınız sandığı niye koydunuz? Madem sandığı koydunuz, niye gereğini yapıp vatandaşın iradesine saygı göstermiyorsunuz?

Aklın mantığın alacağı şeyler değil bunlar. Bu yapılanlarla dünyanın hiçbir yerinde ‘Türkiye'de demokrasi var'ı anlatamayız.

20 Temmuz'da ilan edilen OHAL resmen bitti ama fiilen devam ediyor. Zaten (Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan ilan etmişti. ‘Seçilirlerse görevden alırız' demişti. Her şey bir kişinin iki dudağı arasında. Kenan Evren'de, darbe dönemlerinde bile yaşanmamıştı böyle şeyler."

Partinin adı ne fark eder ki? Bir kişinin iradesi ile her şey olabiliyor, milletin iradesi yok sayılabiliyor ülkede. Artık demokrasinin son kırıntıları da ortadan kalktı.”

“SOKAĞA ÇIKMAK, PROTESTO ETMEK GİBİ DURUMLARI DOĞRU BULMUYORUZ”

Öte yandan Kılıçdaroğlu, parti olarak alınan ve alınabilecek diğer kayyum kararlarıyla ilgili ne yapmayı düşündüklerine ilişkin soruya, "Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. Biz milletin ferasetine güveniyoruz. İstanbul'da da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. 'Ya sokağa çıkın ya boykot edin' dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük" diye yanıt verdi.

HDP’li isimler ise CHP’ye aktif tutum almaları ve protestolara katılmaları çağrısında bulunuyordu. Kılıçdaroğlu bu açıklamasıyla HDP’nin çağrılarına kapıyı kapatmış gözüküyor.

 

İlgili Haberler