18 Şubat 2018 Pazar 17:29
İYİ Gençlik Teşkilat Başkanı: "Kaygısı Türkiye olan her gençle birlikteyiz"

Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti il ve ilçe teşkilatlanmalarını tamamlama noktasına geldi. Pek çok il ve ilçede kongreler gerçekleştiriliyor. Bu sırada ise İYİ Parti’nin yeni bir gündemi daha var. 28 Aralık 2017’de Meral Akşener tarafından görevlendirilen İYİ Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Osman Ertürk Özel, Gençlik Kolları Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu’nu oluşturduktan sonra şimdi de il ve ilçelerde teşkilatlanma faaliyetlerine başladı. İYİ Parti Gençlik Kolları, İYİ Parti ana kademe teşkilatlarının olduğu her yerde örgütlenmeyi hedefliyor. Gençliğin siyasette hep ikinci hatta üçüncü plana atıldığını biliyoruz. Peki İYİ Parti Gençlik Kolları ya da kısa adıyla İYİ Gençlik neler yapıyor, nasıl teşkilatlanıyor?

İYİ Gençliğin teşkilatlanma faaliyetleri ve kurumsal yapısıyla alakalı merak edilenleri, İYİ Parti Gençlik Kolları Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emre Kartal’a sorduk.

İYİ Parti’nin Türkiye’de alternatif olabilecek olan bir parti olduğu düşünülüyor. Bu tabloda İYİ Parti Gençlik Kollarının nasıl bir rolü olacak?

İYİ Parti’nin alternatif olduğu iki alan var. Birincisi muhalefete bir alternatiftir ki biz bunun çok kısa süreli olacağını iddia ediyoruz. Çünkü İYİ Parti asıl olarak iktidarın alternatifidir. İYİ Parti müzmin muhalif olmayı kendine görev edinmiş siyasi partilerin başaramadığı muhalefet görevini hem TBMM’de hem sokakta hem de yer verildikçe medyada yerine getiriyor. Doğru, ayakları yere basan söylemlerle ve doğru metotlarla yapılan muhalefet sonunda partiyi iktidara taşıyacaktır. İYİ Parti Gençlik Kolları’nın yani İYİ Gençliğin rolü de bu tabloda İYİ Parti’nin birinci parti olmasını ve en önemlisi sayın genel başkanımız Meral Akşener hanımefendinin cumhurbaşkanı olmasını sağlamaktır. İYİ Gençlik siyasette hep ötelenmiş, aktif olamamış genç kadroların siyasete alışmasını, siyaset yapmasını ve partinin dinamosu olmasını hedefliyor. İsmet İnönü’ye atfedilen şu söz benim için hep önemli olmuştur: "Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur." İYİ Gençlik, ülkemizin kaynaklarını namussuzca heba eden yapı ve kişilere karşı cesaret bayrağını dalgalandıran bir gençlik olacaktır. Memleketimizin kurtuluşu gençliğin mücadelesinden geçmektedir. Otuz civarında projemiz var. Bunları zaman içerisinde hayata geçireceğiz ve bütün Türkiye bu projeleri konuşacak.

İYİ Parti Gençlik Kolları’na nasıl üye olunur, üyelik şartları nelerdir?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Partimizin gençlik kolları parti tüzüğümüz uyarınca oluşturulan bir yönetmeliğe uygun olarak çalışmaktadır. Bu yönetmelik de uzun istişareler ve görüşmeler sonucunda partimizin Genel İdare Kurulu tarafından oy birliğiyle kabul edilmiştir. Bizler yaptığımız her işi parti tüzüğümüz ve gençlik kolları yönetmeliğimize uygun yapıyoruz. Buna göre İYİ Parti’ye üye olan 18 – 30 yaş arası her kişi Gençlik Kollarımızın üyesi olmaktadır. Üyelik şartımız ise İYİ Parti’nin siyasi ilkelerini, parti programını ve tüzüğünü kabul etmiş olmaktır. Yani bayrağımızı sevmektir, yani ülkemizi sevmektir yani cesur olmaktır yani insana saygılı olmaktır. Gençlik Kollarımızda ayrıca gönüllü olarak da görev yapmak mümkündür. Bütün bu çalışmalar için partimizin ilçe başkanlıklarına giderek bilgi alabilir ve üye olabilir genç arkadaşlarımız.

İYİ Gençlik nerelerde olacak, şimdiye kadar kaç teşkilatınız kuruldu?

İYİ Gençlik tabi ki her yerde olacak. Her il ve ilçede teşkilatlanacağız. Konferans salonlarında olacağız, üniversitelerde olacağız, çarşıda pazarda olacağız, sivil toplum kuruluşlarında olacağız. Şu ana kadar içinde Ankara ve İstanbul’un da olduğu 18 ilde gençlik kolu başkanlarımızı görevlendirdik. Şu an kendileri hem il yönetimlerini oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor hem de ilçelerdeki teşkilatlarımızı kuruyorlar. Şunu da eklemek isterim, İYİ Gençlik “yönetim kuruyoruz ilçe atayacağız” gibi bahanelerin arkasına sığınıp odalara, il ve ilçe binalarına kapanmıyor. İYİ Gençlik geçen Cuma günü, bulundukları şehirlerin büyük camilerinde Afrin şehitlerimizin hayrına ikramda bulundu, lokma ve lokum dağıttı, cami cemaatleriyle hasbihal etti. Hemen akabinde haftasonu esnaf gezmeye başladılar. Esnafın sorunlarını dinlediler, İYİ Parti’yi anlattılar. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de dediği gibi biz koltuk değil ayakkabı eskiteceğiz. Biz de hem il görevlendirmelerini yapıyoruz hem de ziyaretlerimize başladık. Gençlik Kolları Genel Başkanımız Sayın Osman Ertürk Özel ile geçtiğimiz hafta bir Bursa ve Çanakkale ziyareti yaptık. Kendisi bu hafta İzmir’de bir ziyaret gerçekleştirdi. Biz de durmayacağız.

İl ve ilçe başkanlarınızı nasıl belirliyorsunuz?

Aslında bu soru en çok sorulan sorulardan biri. Bu işin iki aşaması var. Birincisi bizim tüzük ve yönetmeliğimizin çizdiği sınırlar diğeri ise “en iyiyi bulma” arayışı. Biz ehliyet ve liyakati gözeten bir teşkilatız. Küçük bir örnek vereyim, Genel Başkanımız Osman Ertürk Özel kendi GİK listemizi yaparken pek çok arkadaşımızı daha önceden hiç görmemişti. Hatta bir kısmını ilk GİK toplantımızda tanıdık. Neden? Çünkü biz arkadaşlarımızın çalışmalarına baktık, tecrübelerine baktık, referanslarına baktık, eğitimlerine baktık. Ahbap çavuş ilişkisi değil iş yapacak insanları seçtik. Başkanımız çok eski dost olmamıza rağmen beni de sırf işi yapabileceğime inandığı için görevlendirdi. İl ve ilçelerde de durum böyle. Yönetmeliğimize göre İl başkanlarımız şöyle atanıyor: İlk önce ildeki ana kademe il başkanımız kendisi bir istişare süreci geçiriyor ve bize bir isim öneriyor resmi olarak. Biz bu arkadaşı Ankara’ya davet ediyoruz görüşüyoruz ve araştırıyoruz. Eğer mutabık kalırsak görevlendirmesini yapıyoruz. Eğer kalamazsak il başkanımızı arıyoruz diyoruz ki, “başkanım bize yeni bir isim öner ya da biz de araştıralım”. Böylece ana kademe ve gençlik kollarının koordinasyonunu en baştan sağlama bağlamış oluyoruz. Kalp kırmadan, fitneye fırsat vermeden çalışıyoruz. İlçelerde de mevcut ana kademe ilçe başkanlarımız il gençlik kolu başkanımıza bir isim öneriyor. O da olur verirse biz bakıyoruz ve görevlendirmesini gerçekleştiriyoruz. Yönetimler de il ve ilçe nüfuslarına göre sayılarda kuruluyor. Görevlendirmelerimizde siyasi görüş ayrımı yapmıyoruz. Parlamenter sisteme geri dönüş iradesini, vatan ve bayrak sevgisini, özgürlük ve insan hakları bilincini taşıyan, İYİ Parti’yle memlekete hizmet etme duruşunu gösteren her bir arkadaşımız bizim için bu göreve layık olabilecek kişilerdir.

Gençlerin İYİ Parti’ye ilgisi nasıl, hangi siyasi görüşlerden hangi kesimlerden daha çok katılım var?

Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendi İYİ Parti’yi “kadınların ve gençlerin partisi” olarak tanımlıyor. Bizim partimizin sadece gençlik kollarında değil her kademesinde gençler var. 18-19 yaşında ana kademe il yöneticilerimiz var. Bu yüzden partimizin gençleri barındırma noktasında çok şükür hiçbir sorunu yok. Sahada da gençlerin ilgisi gittikçe artıyor. Özellikle gençlik kollarımız kurulduktan sonra bu ilgi daha da artmaya başladı. İnsanlar sosyal medyadan, telefondan ve pek çok kanaldan ulaşarak “ben ne yapabilirim” diye soruyor. Biz de bu talepleri yönlendiriyoruz. Ancak ortada şöyle bir gerçek var. Gençlerimizin başta ekonomik olmak üzere pek çok sorunları var. İktidar partisine ve onun etrafındaki organizasyonlara dahil olmayan gençler ciddi bir işsizlik ve özgürlük problemi yaşıyor. Bu durum da gençlerin siyasete mesafeli bakmasına sebep oluyor. Biz bunu kırmak için İYİ Parti’yi daha da güçlü hale getirmek zorundayız. İYİ Parti güçlendikçe her kesimin olduğu gibi gençlerin de çekinceleri azalıyor. Bu şunu gösteriyor. İYİ Parti insanlara cesaret veren bir partidir. İYİ Parti daha kurulur kurulmaz insanımıza güven duygusu aşılamaktadır. Sorunuzun ikinci kısmına gelirsek şunu söyleyebilirim, bize her kesimden katılım var. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Oturup GİK listemiz ya da il yönetimlerimiz üzerine tek tek bir tanırım yaparsak mesela bunun yalan olmadığı açıkça ortaya çıkar. Ben Ülkü Ocaklarından yetişerek siyasete girmiş bir insanım. Sadece teşkilat başkanlığımızda dahi sol kökenli, AK Parti’de siyaset yapmış ya da Demokrat Parti kökenli yöneticilerimiz var. Biz kaygısı Türkiye olan her gençle birlikteyiz.

Son Güncelleme: 18.02.2018 19:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.