İstifası istenince sigara içmek için dışarı çıktı, ortadan kayboldu: Rasim Arı’nın istifasının perde arkası
İstifası istenince sigara içmek için dışarı çıktı, ortadan kayboldu: Rasim Arı’nın istifasının perde arkası
Nevşehir Belediye Başkanı AKP’li Rasim Arı, bugün görevinden istifa ettiğini açıkladı.

VAZİYET ÖZEL

Kulislerde görevden alınacağına dair iddialar çıkan Arı’nın istifası, uzun süren bir sürecin de sonucu oldu. Bir süredir düzenli olarak Ankara’ya giden Arı’yla ilgili çarpıcı iddialar yer alırken, AKP’nin üst düzey yönetiminin de dâhil olduğu güç mücadelesi de açığa çıktı.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın istifasıyla ilgili süreç, önceki dönem belediye başkanı olan Hasan Ünver’le ilgili yolsuzluk dosyalarının gündeme gelmesiyle başladı. Ünver, 2018 yılında istifa ettirildi ve yerine Atilla Seçen geldi. Ancak 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Rasim Arı’nın aday gösterilmesiyle Arı ve AKP Nevşehir İl Teşkilatı arasında gerilim yaşandı. Gerilim, Arı’nın belediye başkanı seçilmesiyle devam etti.

SİGARA İÇİN İZİN İSTEDİ, GERİ DÖNMEDİ

AKP’li Arı, geçmiş dönem yolsuzlukların üzerine gidince parti teşkilatı ile yeniden karşı karşıya geldi. Ankara’ya çağrılan Arı’ya, bizzat AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin odasında istifa baskısı yapıldı. Arı, istifa etme konusunda net olmadığını ve çekincelerini aktarırken, sigara içmek için müsaade istedi ve dışarı çıktı. Fakat bir daha geri dönmedi. Bu süreçte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da desteğini arayan Arı’ya milletvekilleri dahi ulaşamadı. Arı, Nevşehir’e dönerek kendisine halk nezdinde destek aramaya başladı. Bazı il başkanlarının görevden alınması sürecinin gerçekleştiği AKP Genel Merkezinde gerilim had safhaya ulaştı.

HEM PARTİDEN HEM DE BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

Rasim Arı, ertesi gün Ankara’ya tekrar geldi ve istifa etmeyeceğini, bağımsız devam etmek istediğini aktardı. Bu arada Arı’nın ismi farklı siyasi partilerle gündeme gelse de bağımsız devam etme yönünde kararını sürdürdü. Eski belediye başkanı Hasan Ünver, Rasim Arı ve başsavcıyla bir araya gelen İçişleri Bakanı Soylu'nun, “Başsavcı sonuna kadar gidecek, ben de arkasındayım” demesiyle Arı’nın bir süre daha göreve devam etmesi sağlandı. Ancak gelen baskılar ve Arı’ya yönelik şantaj iddialarının da etkisiyle Rasim Arı belediye başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı. Arı, partisinden de istifa etti.

Etiketler
İlgili Haberler