İsmail Kahraman'ın TBMM'deki yeni hedefi neresi?
İsmail Kahraman'ın TBMM'deki yeni hedefi neresi?
Kahraman TBMM Genel Kurulu’nun arkasında bulunan muhalefet salonuna da göz dikti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın makam odasının yenilenmesi sırasında yapılan harcamalar ve 52 metrekarelik özel el dokuması halı kullanmasına yönelik eleştiriler sürerken, Kahraman TBMM Genel Kurulu’nun arkasında bulunan muhalefet salonuna da göz dikti. Başkan Kahraman’ın iki haftalık tatilinde, muhalefet grubunun Meclis başkanvekili, grup başkanvekili, katip üye ve kavasların da kullandığı ortak salonu yıktırdığı ve kendisine makam alanı olarak tahsis ettiği belirtildi. Genel Kurul’a verilen aralarda dinlenme alanı olarak kullanılan bölümde tuvaletin de yıkıldığı öğrenildi.

T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Kurul’da, “Meclis Başkanı, Meclis’e verilen aradan istifade ederek Meclis başkan vekillerine, grup başkan vekillerine haber vermeden, hem bizlerin hem kavasların, Meclis emekçilerinin ortak kullanım alanı olan, zaruri kullanımlara açık olan bir alanı kendisine şatafatlı, kendi zevkine uygun bir makam odası hâline dönüştürmüş” dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, “Meclis başkan vekillerine ve gruplara haber vermeden Sayın Meclis Başkanının şahsi tasarrufuyla ve bizce de uygun olmayan bir biçimde bazı değişiklikler yapıldığını maalesef üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz” derken HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bütün bunlar orayı kullanan ne kavas arkadaşlara ne bizlere, milletvekillerine, grup başkan vekillerine sorulmadan, sadece Meclis Başkanının tasarrufunda yapılabiliyor. İşte ülke de maalesef böyle idare ediliyor” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda muhalefet sözcülerinin tutanaklara yansıyan konuşmaları şöyle:

FİLİZ KERESTECİOĞLU DEMİR (İstanbul) - Bütün bunlar orayı kullanan ne kavas arkadaşlara ne bizlere, milletvekillerine, grup başkan vekillerine sorulmadan, sadece Meclis Başkanının tasarrufunda yapılabiliyor. İşte ülke de maalesef böyle idare ediliyor. Bunu kesinlikle kınadığımızı ve gerçekten eski hâline döndürülmesini… Çünkü Meclis Başkan Vekillerinin dahi bilmediği bir şekilde tasarrufun bu Meclisin içerisinde yapılamayacağını, bunun hiç de nezaket kurallarına uygun bir şey olmadığını ifade etmek isterim.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Bugün Meclis Başkanı Meclise verilen aradan istifade ederek Meclis başkan vekillerine, grup başkan vekillerine haber vermeden, hem bizlerin hem kavasların, Meclis emekçilerinin ortak kullanım alanı olan, zaruri kullanımlara açık olan bir alanı kendisine şatafatlı, kendi zevkine uygun bir makam odası hâline dönüştürmüş. Meclisin zaman zaman kriz çözdüğü, zaman zaman uzlaşı aradığı, zaman zaman hep birlikte çözüm ürettiği bir mekânı hiçbirimize haber vermeden âdeta tek başına el koymuştur. Bu konuda hepimizin ortak duyarlılığı vardır. Sizden talebimiz oturuma ara vermeniz, verilen arada hep birlikte Meclis Başkanına bu konudaki rahatsızlığımızı, teessüflerimizi iletmemizdir. Bunun Meclis başkan vekilleri eliyle yapılması münasiptir ancak bir ara verilerek bu işin, derhâl Meclis Başkanına tepkimizin iletilmesini tarafınızdan önemle CHP Grubu olarak da arz ediyoruz.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Biraz önce, ilk verdiğiniz arada da hep birlikte tanık olduğumuz üzere, Meclis Başkan ve başkan vekillerinin Genel Kurul yönetimi esnasında kullandıkları oda ve bölümle ilgili, Meclis başkan vekillerine ve gruplara haber vermeden Sayın Meclis Başkanının şahsi tasarrufuyla ve bizce de uygun olmayan bir biçimde bazı değişiklikler yapıldığını maalesef üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Bunun Divanla birlikte Sayın Meclis Başkanı nezdinde gündeme getirilerek değerlendirilmesinde biz fayda görüyoruz. Daha makul, daha uygun önerilerle, bir kolektif akıl içerisinde bir düzenleme yapılabilir veya eski hâliyle de kalabilirdi fakat yaptığımız gözlemden de anlaşılmaktadır ki ihtiyaca cevap vermeyecek ve bazı sıkıntı ve mağduriyetlere de yol açabilecek bir düzenleme olmuştur; bunun düzeltilmesinde fayda görüyoruz.

MAKAM ODASINDAKİ TADİLAT DİKKAT ÇEKMİŞTİ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ‘makam odasında yapılan lüks yenilenme, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı tarafından gündeme getirilmişti. Yapılan tadilatta eski sade makam odasının lüks ve şatafatlı bir görünüme büründüğü görülmüştü. İsmail Kahraman eleştirilere yanıt olarak "Aslan yattığı yerden belli olur" demişti. 

Eleştirilerin gündemine oturan 52 metrekarelik halının Hereke’de kendi elemanları tarafından 6 ayda dokunduğunu kaydeden Kahraman ise, eleştirilere ilişkin şunları şöylemişti:

“Halının adı, '7 Dağın Çiçeği'. Daha önce yine 52 metrekarelik bir halı vardı. Eskidi ve değişmesi gerekiyordu. 1960'dan beri kullanılan bir bina, yenilemeler gerekiyor. Bunu olmaz bir iş gibi haber yapmak tuhafıma gidiyor. Aslan yatağından belli. Bize gelen misafirlerimiz var, devlet başkanları var daha iyi bir yerde ağırlamamız gerekmez mi? Ben yaptığımdan pişman değilim."

İlgili Haberler

Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin,1500'e yakın hakim-savcıya yönelik operasyon yapılacağını gündeme getirdi.

Daha Fazlası

Yeni Şafak, AKP için acı gerçeği kabullenmiş.

Daha Fazlası

Cargill tarafından hazırlanan skandal raporun hükümetin isteği üzerine hazırlandığı ortaya çıktı.

Daha Fazlası