İktidarın yeni hedefi "Haksöz" grubu mu?
İktidarın yeni hedefi "Haksöz" grubu mu?
İktidar medyasının hedefinde Haksöz grubu var...

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Ömer Turan, sosyal medya hesabından Haksözcülerle ilgili paylaşımlarda bulundu. Haksöz grubunun nerelerde örgütlendiği, liderlerinin kim olduğu hakkında bilgi veren Turan şu ifadeleri kullandı:

“Haksöz dergisinin etrafında örgütlenen gruba Haksöz hareketi ya da Haksözcüler deniliyor. Bu grup ismini çıkardığı dergiden alıyor. Aynı Grup Özgür-der isimli İnsan Hakları Derneği’nde yönetiyor. Haksöz dergisi ile Özgür-der derneği aynı camia ait.

Haksözcüler olarak bilinen grubun liderliğini önceden Hamza Türkmen yapıyordu. Rıdvan Kaya ve Kenan Alpay'ın başını çektiği genç kuşak Hamza Türkmen’i tasfiye ederek hareketin liderliğini alır. Rıdvan Kaya Özgürderin Başkan olur, Hamza Türkmen ise grubun fahri Başkanı yapılır.

Hamza Türkmen, Rıdvan Kaya ve Kenan Alpay’a göre daha mutedil bir çizgidedir. Ayrıca Erdoğan'a da çok sıcak bakar ve destekler. Rıdvan Kaya-Kenan Alpay ikilisi ise Hamza Türkmen'in aksine Yeminli Erdoğan karşıtıdır ve Erdoğan’a karşı daha sert muhalefetten yanadır.”

DAVUTOĞLU İLE HAKSÖZ GRUBUNUN İLİŞKİSİ

Turan, Haksözcüler için “Erdoğan için entellektüel derinliği yok derler. Entellektüel derinliği olduğuna inandıkları Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve Beşir Atalayı hem severler hem de çok desteklerler. Davutoğlu genel başkanken AK Parti'ye ateşli bir şekilde savunuyorlardı” dedikten sonra şunları kaydetti:

“Ahmet Davutoğlu gençliğinde Hamza Türkmen'in ders halkalarına katılmış. Ahmet Davutoğlu Bu açıdan bakıldığında Haksöz hareketinin kurucusu Hamza Türkmen'in öğrencisi gibidir. Hamza Türkmen Bununla çok övünür. Davutoğlu da Haksözcüleri çok sever ve destekler.

Haksözcülerle Erdoğan arasındaki ip Davutoğlu'nun Başbakanlık'tan alınması ile kopar. Haksözcüler Davutoğlu'nun azledilmesinden sonra Yeminli Erdoğan ve AK parti karşıtı olurlar. Haksözcüler Davutoğlu'nun tekrar gelmesi için her türlü desteği verirler ama başaramazlar.”

IŞİD HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ

Haksözcülerin IŞİD’le ilgili düşüncelerini de aktaran Turan, şunları kaydetti:

“Haksözcüler Türkiye'nin en radikal islamcı gruplarından biri olarak bilinirler. Hareketin Hamza Türkmen den sonraki lideri konumundaki Rıdvan Kaya,radikal çıkışları ile bilinir.Rıdvan Kaya, İşid sünni hareketin lokomotifidir diyecek kadar IŞİD hakkında olumlu açıklamalar yapar

 DAEŞ'i, Türkiye ve Sünni Dünya ile özdeşleştirme girişimleri vardı. Üst akıl, Daeş'in terör eylemlerinden Türkiye'yi sorumlu tutarak Türkiye'yi uluslararası arenada yargılanmak istiyordu. Bunun için dosya bile hazırlanmıştı.

Şimdi size soruyorum; tam böyle bir aşamada, iktidarı destekleyen ve iktidara yakın olduğu bilinen bir STK başkanının Daeş terör örgütü ile sünniliği özdeşleştiren açıklaması kimin işine yarar, kimi ve hangi ülkeyi zora sokar?”

Haksöz grubuyla Erdoğan arasından kırılmanın 15 Temmuz’dan sonra yapılan FETÖ operasyonlarıyla olduğunu ileri süren Ömer Turan, Haksözcülerin, FETÖ operasyonlarına karşı çıktığını, gözaltına alınan isimleri aklamaya çalıştıklarını söyledi.

“Özgür-der başkanı Rıdvan Kaya Ali Bulaç'ın tutuklanmasını bir hukuk cinayeti olarak görüyor. Bunu da açıkça söylemekten çekinmiyor. İnanın başka biri, FETÖ’cü birinin tutuklanmasını hukuk cinayet olarak tanımlasaydı anında içeri alınırdı” diyen Ömer Turan şunları kaydet:

“Rıdvan Kaya, Ali Bulaç'ın serbest bırakılması için elinden geleni yapıyor. İnanın Ali Bulaç'ın Ailesi Ali Bulaç'ın serbest bırakılması için Rıdvan Kaya'nın uğraştığı kadar uğraşmamıştır. Rıdvan Kaya Ali Bulaç'ın yargılanmasını Zehir zemberek eleştiriyor.

ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN BİRİSİ AKİT YAZARI

Haksöz grubunun ikinci isminin Yeni Akit yazarı Kenan Alpay olduğunu belirten Ömer Turan, Alpay’ın FETÖ operasyonlarını sert bir şekilde eleştirdiğini söyledi.

Turan, Kenan Alpay hakkında ayrıca “Kenan Alpay da Rıdvan Kaya gibi tam bir Davutoğlu hayranıdır. İki isim de yeminli ve kadrolu Erdoğan karşıtıdır, iki isim de Ahmet Davutoğlu hayranıdır. Davutoğlu’na olan hayranlıklarını Davutoğlu ile ilgili olan paylaşımlarında rahatlıkla görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Ömer Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haksözcüllerle İslamoğlucular arasında çok sıkı bir bağ vardır. Hak sözcülerin bir ayağı İslamoğlu cemaati içindedir. Haksözcüler İslamoğlu'na yakınlığıyla bilinen Hilal TV'yi sık sık kullanırlar. Özgür der, Mazlumder ve İslamoğlu Cemaati birbirine çok yakındır.

Haksözcülere son bir sorum var, Dernek, dergi ve haber sitesinin finansmanını nasıl sağlıyorsunuz? Para kaynağınız Ne?”

İlgili Haberler