İçişleri Bakanlığı'ndan o yetkiyle ilgili açıklama!
İçişleri Bakanlığı'ndan o yetkiyle ilgili açıklama!
Bakanlıktan açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı, 'Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bakanlığa ülkenin idari bölümlere ayrılması yetkisi tanındığı'na ilişkin olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, iddialarının gerçeği yansıtmadığı, eksik ve yanlış bilgi içerdiği belirtilirken düzenlemenin yeni olmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair üç ayrı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, geçen günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 no'lu kararnamede İçişleri Bakanlığı’nın, görev tanımına, 'ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini düzenlemek' eklendiği ifade edildi. Ancak, İçişleri Bakanlığı'ndan bu konuya dair bir açıklama geldi. 

Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, eksik ve yanlış bilgi içerdiği söylenen açıklamada, bahse konu yetkinin, mülga edilen 1985 tarihli 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da yer aldığı belirtildi.

Kanunun 2. maddesinin (g) bendinde "Ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini, mahalli idareleri ve bunların merkezi idare ile olan alaka ve münasebetlerini düzenlemek", 9. maddesinin (b) bendinde ise "Mülki idare birimlerinin kurulmasına, kaldırılmasına, sınır ve adlarının değiştirilmesine, merkezlerinin belirtilmesine, mülki ayrılma ve birleşmeler ile köy, önemli mevki ve tabii yer adlarının değiştirilmesine ait işlemleri yürütmek, mülki idare birimleriyle ilgili yayınlar yapmak" ifadelerinin yer aldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirtilen görev, 1985 tarihli kaldırılan İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da yer alan görev ve yetkilerin tekrarından ibaret olup, yeni bir düzenleme değildir. 1985 sayılı kanunda da sözü edilen görev ve yetkiler, il ve ilçe mülki sınırlarının belirlenmesi ve sınır uyuşmazlıkların giderilmesi amacına ilişkindir."  

İlgili Haberler

Ahmet Muhsin Tüzer adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Daha Fazlası

Peak'in reklamı aynı anda yayımlanmıştı.

Daha Fazlası

Şahin, İYİ Parti tarafından da aday gösterilmek istenmişti.

Daha Fazlası