İBB iştiraki Kiptaş, Etiler Polis Okulu arazisine 3 gökdelen yaptırıyor
İBB iştiraki Kiptaş, Etiler Polis Okulu arazisine 3 gökdelen yaptırıyor
Erdoğan, "Ucube inşaatlar yaptık; İstanbul'umuzun o güzelliğine bizler yanlışlık yaptık" demişti.

“Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, ihanet ettik, hâlâ da ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yatay mimari uyarısına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş, Etiler Polis Okulu arazisine 3 gökdelen yaptırıyor.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, İstanbul'un en değerli arazilerinden biri olan Beşiktaş'taki Etiler Polis Meslek Yüksekokulu'nun 31 bin 885 metrekarelik arsasına inşa edilecek proje belli oldu. KİPTAŞ arazide yapılacak inşa için Astaş ile Yapı & Yapı şirketleriyle anlaştı. Üç gökdelenin yükseleceği projede büyük bir alışveriş merkezi de yer alacak.

Etiler Meslek Yüksekokulu için Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında yapılan protokol sonucu arazi İBB'ye devredilmişti. İBB, Etiler'deki toplam 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki Polis Meslek Yüksekokulu arazisi için 4 Nisan 2018'de ihale düzenledi. Tahmini bedeli 1 milyar 356 milyon 600 bin lira olarak belirlenen ihaleye Kiptaş, Gür Yapı-Cengiz İş Ortaklığı, YDA İnşaat ve Kalyon İnşaat olmak üzere 4 firma katıldı. İBB'nin şirketlerinden Kiptaş", idare payı geliri 1 milyar 388 milyon 520 bin lira olmak üzere toplam 2 milyar 666 milyon liralık teklif sunarak ihaleyi kazandı.

Kiptaş, daha sonradan arazi üzerinde hayata geçirilecek projenin yapım işini Vedat Aşçı'nın sahibi olduğu Astaş ile Zafer Yıldırım'ın sahibi olduğu Yapı & Yapı ortaklığına verdi. İhalenin yapım ihalesinin ne zaman ve hangi şartlarda gerçekleştirildiği belirsizliğini korurken, yetkililer süreçle ilgili bilgi vermedi.

İlgili Haberler