HDP'nin düzenlediği Nevruz'da LGBT gerilimi
HDP'nin düzenlediği Nevruz'da LGBT gerilimi
İstanbul, Diyarbakır ve İzmir'de gerilim yükseldi

HDP’nin 2015 seçimlerinden önce ve sonrasında dile getirdiği “Türkiyelileşme” iddiası ile barajı geçebilmesi ve yakın zamanda başlayan kapatma davası süreci, HDP’nin kendi iç dinamiklerini de yeniden gündeme getirdi.

Dinamiklerin belki de en önemlisi, HDP’nin Türkiye’nin batısında ve doğusunda farklı söylemler geliştirerek bunları kullanması. Batıda, sol liberal çevrelerin etkisiyle başta LGBT ve çevre olmak üzere daha şehirli söylemler geliştiren HDP, doğuda Kürtçü ve İslamcı bir çizgiye varabilen, terör örgütü PKK’nın da ağırlığını koyduğu bir çerçeve çiziyor. Öte yandan HDP'nin parti programında LGBT'lere dair maddeler ve vaatler de yer alıyor. 

HDP’nin uzun bir süredir izlediği bu çelişkili, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Nevruz’da gerilimli bir karşılaşmaya sebep oldu. Aslında bu gerilim yeni değil. Sosyal medyada daha önce de gündeme gelen bir paylaşım, durumu özetliyor. Geçtiğimiz yıllarda terör örgütü PKK’nın araç çevirmesine takılan bir Twitter kullanıcısı, “İlk defa PKK çevirmesi gördüm. Siz de karşılaşırsanız korkmayın. Baya bildiğin gülüp muhabbet ediyorlar falan” yazmıştı. İkinci defa çevirmeye takılan kullanıcı, yanan aracın fotoğrafını paylaşarak “Kürt olmadıkları” gerekçesiyle araçlarının yakıldığını duyurdu. Bu durumun benzeri, HDP’nin organize ettiği Nevruz’da da yaşandı. Sosyal medyada ve soyut alanlarda farklı dinamikleri bir arada tutan HDP, kendi organizasyonunda ciddi bir gerilime sebep oldu.

LGBT’ler ve Kürtler arasında gerilim çıktı

Diyarbakır ve İstanbul, gerilimin en yoğun yaşandığı yerler oldu. Konuyla ilgili bir içerik hazırlayan Kaos GL isimli oluşum, Diyarbakır’daki organizasyonda yer alan bir şahsın ifadelerine yer verdi: “Hayatım boyunca Newroz’a katıldım. Kendimi bildim bileli buradayım ve ilk defa Newroz’dan erken ayrılmak zorunda kaldım. Çok mutsuzum.” Organizasyona katılan bir başka şahıs ise sosyal medya hesabından, “Alanda homofobik ve transfobik saldırıya uğradık. Pankartımızı ve bayraklarımızı yakmaya çalıştılar. Tepki gösteren bir arkadaşımızın üstüne çullandılar. Bıçak göstererek bizi tehdit ettiler ve alandan çıkana kadar peşimizdeydiler” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki organizasyonda ise gerilimin dozu daha da yükseldi. Organizasyona katılan bir şahıs, “10 kişiye yakındık. Bir iki tane gökkuşağı bayrağı, bir tane trans bayrağımız vardı. En başından beri erkekler yanımızdan geçerken ‘travestiler’ diye bize laf atıyordu. Eylem boyunca izinsiz bir şekilde fotoğraflarımızı çekmeye çalıştılar. Bu sürekli oluyordu. Uyardık. Uyardıklarımız ise dalga geçti, ciddiye almadılar. Rıza alınmasına hiç gerek duyulmayan insanlar gibiydik. Sahnede konuşmacılar LGBTİ+ deyince zılgıt çektik. O sırada da yine taciz edildik. Rahatsız olunca çıktık. Bize gelip, ‘Siz Kürt müsünüz’ diye soranlar oldu” dedi. İzmir’de ise gökkuşağı bayrakları, diğer katılımcılar tarafından küfür ve hakaretler eşliğinde yırtıldı.

“Beyaz yazmalı kadınlar sizin kim olduğunuzu bilse tükürüğe boğar”

Konuyla ilgili gerilim, sosyal medyaya da sıçradı. “Kürtlerin ulusal bayramı Newroz’a dadanan LGBT” başlığıyla açılan bir sohbet odasındaki konuşmacılardan biri, LGBT’ler için, “Beyaz yazmalı kadınlar sizin kim olduğunuzu bilse tükürüğe boğar” dedi. Eşcinselliğin “genetik rahatsızlık” olarak yorumlandığı konuşmada, eşcinseller için “Lut kavmi” benzetmesi de yapıldı. Bir başka konuşmacı ise “Hayırdır yani, son zamanlarda yani bütün Kürtler gay olacak neredeyse. 20 sene önce gizlenir, saklanırdı. Kürtlerde falan genetik rahatsızlık var da hepimiz mi gay olduk ya? Havin mavin şu bu hayırdır, nereye kadar yani? Mahsun Kırmızıgül’ün filmindeki olaya döndü. Ulusal dava diye girdiğimiz yolun sonunda ülkücü olduk, ülkücü olduğumuz yetmiyor gibi birde LGBT+ ülkücü olduk. Böyle bir dava olabilir mi ya? Nevruz Meydanı’na bakıyorsun sanki Lut kavmi… 72,5 millet bir araya gelmişi absürt bir görüntü… Kürt milli günüyle hiçbir alakası yok, cidden mide bulandırıcı artık yani” dedi.

Diyarbakır Barosu, “LGBT’lere yönelik saldırıları kınadıklarını” duyurdu.

İlgili Haberler