Fatih Altaylı: "Bugün çok açık biçimde 28 Şubat kararları uygulanıyor"
Fatih Altaylı: "Bugün çok açık biçimde 28 Şubat kararları uygulanıyor"
Fatih Altaylı ilginç ifadeler kullandı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin planlayıcısı Fetullah Gülen ve örgütüyle bir siyasi mücadele yürütüldüğünü belirterek "Bugün çok açık biçimde 28 Şubat kararları uygulanıyor. Hem de çok sert ve çok etkin biçimde" dedi. 

28 Şubat diye özetlenen şeyin, Türkiye'de birtakım tarikat ve cemaatlerin devleti ele geçirmelerinin önüne geçmek için önlem alınmasını isteyen bir MGK kararı olduğunu ifade eden Altaylı, "Bu durumun devlet için yaratacağı tehlikeyi bilen dönemin Başbakan’ı Erbakan’ın bu kararların altına imza atmasının da nedeni buydu. Ancak sonrası farklı gelişti" ifadesini kullandı. 

Altaylı yazısında sözlerine şöyle devam etti:

"FETÖ’nün yarattığı ortam devletin ve devleti yönetenlerin bilinçlerine yerleştiği için, bugün başka cemaat ve tarikatların da benzer bir hal almasına karşı önlemler düşünülüyor. Diyanet, bu tip yapılar bir daha karşımıza çıkmasın diye yeniden yapılandırılmak isteniyor. Din ve diyanet anlayışında Atatürk’ün 'Hanefi-Maturidi' anlayışına dönüş yapılmak isteniyor. Bana göre, biraz gecikmeyle de olsa, araya bir zaman girmiş de olsa bugün 28 Şubat kararları en etkin biçimde uygulamaya girmiş vaziyette. Ve bunu İslami öncelikleri hiç de az olmayan bir siyasi parti iktidarı yapıyor."

İlgili Haberler

Gülen'in kardeşi İstanbul'da saklanıyormuş.

Daha Fazlası

Fedriga, aşının zorunlu hale getirmesinin "Stalinist bir uygulama" olduğunu savunmuştu.

Daha Fazlası

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki saldırıda 50 kişi yaşamını yitirmişti.

Daha Fazlası