Erdoğan: "Türkiye 40 gün sonra çok farklı bir döneme uyanacak"
Erdoğan: "Türkiye 40 gün sonra çok farklı bir döneme uyanacak"
"Savunma ihtiyacımızı ABD'den karşılayamıyorsak başımızın çaresine bakarız"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekilliği seçimlerine ilişkin açıklamada bulundu. Erdoğan, "Türkiye 40 gün sonra çok farklı bir döneme uyanacak" dedi. Hükümet sisteminde etkinlikelrinin de farklı olacağını belirten Erdoğan, "Parlamenrto ve parlamento dışında da tablo farklı olacak" diye konuştu.

Ekonomiye dair de açıklamada bulunan Erdoğan, "Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur. Sebep netice ilişkisine baktığımız zaman faiz sebep enflasyon neticedir" ifadesini kullandı.

Resmi ziyaretler için İngiltere'de bulunan Erdoğan'ın Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

- Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur. Sebep netice ilişkisine baktığımız zaman faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi aşağı çektiğimiz anda bütün maliyet girdileri aşağı inecektir. Tabii ki Merkez Bankası'nın bağımsızlığı söz konusu. TCMB bağımsız diye yürütmenin başının sinyallerini bir kenara koymaz. Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz.

- Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu Başkan'a soracağına göre para politikalarında etkili olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz. Bu birilerini rahatsız edebilir, ama mecburuz. Vatandaşa hesap veren, devleti yönetendir. Türkiye'nin çıkarlarını korumak için bu adımları atacağız, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız. 

- Bu yönetim anlayışı Amerika'da ne ise, Avrupa'da ne ise, Türkiye'de de aynı şekilde olacak. Onlar için meşru olan bir şey bizim için gayrimeşru olamaz. Bunu herkes böyle bilsin. Adımlarımızı da ona göre atacağız. Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz.

- Para politikalarında etkin bir başkan görüntüsdü vermek zorundayız.

- Yerli ve milli parayla alışveriş yaparak kur baskısından korunuyoruz. Milli parayla alışverişin faydalarını gördük.

"BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKARIZ"

- Savunma ihtiyaçlarımızı ABD'den gideremiyorsak başımızın çaresine bakarız. Yunanistan, S-300 füzelerini Rusya'dan aldı, bir şey denmedi. Rolls Royce ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim için stratejik ürünler doğalgaz, petrol ve Rusya'dan alıyoruz. Rusya ile ilişkilerimizi bu noktada kesemeyiz. ABD'nin bize yaptırım değil destek vermesi lazım. 

"ÇOK FARKLI OLACAK"

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçtiğimiz zaman etkinliğimiz çok daha farklı olacak.

- Cari açığımızın bir numaralı nedeni doğalgaza, petrole bağımlılığımızdır.

"HAKAN ATİLLA KESİNLİKLE SUÇSUZDUR"

- Hakan Atilla'yı suçlu ilan etmek, Türkiye'yi suçlu ilan etmek anlamına gelir. Hakan Atilla kesinlikle suçsuzdur, beraatini istiyoruz. Halkbank'a çok büyük haksızlık yapılıyor. Türkiye-ABD ilişkilerini yer ile yeksan etmeyecek bir karar çıkmasını umuyorum.

- Sistemin önünü tıkayacak herhangi bir gelişmeye izin vermeyiz. 7 Haziran'da sistemin önünü açtım.

- Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etme, bölgenin gerilimini artıran bir adımdır.

- Bizde bir laf vardır: Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz diye. Biz de dereyi görmeden paçaları sıvamıyoruz. Önce seçim sonuçlarını bir görelim. Sizin dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. İnanıyoruz ki arzu ettiğimiz plan ortaya çıkacaktır. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçtiğimiz zaman etkinliğimiz çok daha farklı olacak.

İlgili Haberler

AKP'li bakan ve vekillerin muhalefet partilerini terörle ilişkilendirme çabası sürüyor

Daha Fazlası

11'i tutuklu 18 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı

Daha Fazlası

Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili iktidar medyasından birileri de harekete geçti.

Daha Fazlası