Erdoğan: "Biz tapeleri verdik, Suudi Arabistan'a da verdik, Amerika'ya da verdik, hepsine verdik"
Erdoğan: "Biz tapeleri verdik, Suudi Arabistan'a da verdik, Amerika'ya da verdik, hepsine verdik"
Erdoğan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili “Biz tapeleri Amerika'ya da verdik. Buradaki konuşmaları filan onlar da dinlediler, biliyorlar” diyerek, "ses kaydı dinlemedik" diyen ABD'lileri yalancı çıkardı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, "Biz tapeleri verdik, Suudi Arabistan'a da verdik, Amerika'ya da verdik, Almanlara, Fransızlara, İngilizlere, hepsine verdik. Buradaki konuşmaları filan onlar da dinlediler, biliyorlar. Bunu sağa sola çarpıtmaya gerek yok" dedi. Erdoğan’ın bu ifadeleri dikkat çekti.

Gazeteci Engin Baş geçen ay, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nın Türkiye ziyaretine ilişkin dikkat çeken bir haber yapmıştı. Bir Türk yetkiliye dayandırılan ve Amerikan ABC News’te yayımlanan haberde, Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne ilişkin ses kayıtlarının ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya Türk yetkililerce dinletildiği ve kaydın deşifresinin de verildiği öne sürülmüştü.

Bu haber sonrasında, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise konuyla ilgili açıklama yapmış ve iddiaları reddetmişti. Nauert, "Bakan Pompeo, Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasına ilişkin ne bir ses kaydını dinledi ne de kaydın deşifresini gördü" ifadesini kullanmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yalanlamasının ardından, Odatv, Engin Baş’ı aramış ve bakanlığın bu yalanlamasını sormuştu. Gazeteci Baş da,  “Ben haberimin arkasındayım. Yazdığım haber doğru" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada, “Biz tapeleri Amerika'ya da verdik. Buradaki konuşmaları filan onlar da dinlediler, biliyorlar” diyerek ABD Dışişleri’nin açıklamasını yalanladı.

İlgili Haberler

Mansur Yavaş, konuşmasında hükümetin kullandığı "beka" söylemini eleştirdi

Daha Fazlası

Acemoğlu, Türk ekonomisi için çözüm yolunu gösterdi.

Daha Fazlası