Enver Altaylı hakkında Ümit Özdağ'ın iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı
Enver Altaylı hakkında Ümit Özdağ'ın iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı
Enver Altaylı hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili karar verildi.

VAZİYET ÖZEL

İYİ Parti'den olaylı bir şekilde istifa eden Ümit Özdağ'ın, Enver Altaylı'yla ilgili sözlerinin ardından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. 

19 Ekim 2020 tarihinde, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın konuğu olan Ümit Özdağ, Enver Altaylı'yla görüştüğünü iddia ederek, Altaylı'nın kendisine parti kurulması yerine sokağa çıkmalarını önerdiğini söylemişti. Özdağ, mahkemedeki ifadesinde şunları söyledi:

"Kendisi ile 1976 yılında rahmetli dayımın avukat yazıhanesinde bir defa görüştüğümü hatırlıyorum. 1996'da İran Caddesi'ndeki Karum İş Merkezi'nin karşısındaki iş yerinde bir görüşmemiz olmuştu. 2000'li yıllarda görüşmelerimi hatırlamıyorum. 2013 yılında yazdığı kitabını bana sunmuştu ve 'Bir tanıtım yazısı yazabilir misin?' demişti. Siyasal olarak çok uzun süre önce ayrı çizgilere girmemize rağmen ailevi dostluk devam etti. Anneannemi çok severdi. Rahmetli dayımı ve ailemi sevdiğini bilirim. Ben de kendisine geçmişten gelen ailevi muhabbetle saygı gösteririm. Onun da bana ailevi nedenlerle çok olumlu tavrı olmuştur. Aramızda herhangi kişisel bir husumet söz konusu değildir."

"Hatırladığım kadarıyla Enver Altaylı enstitünün alt katına geldikten sonra beni telefonla aramıştı. Orada olduğunu söylemişti. Çok uzun bir görüşme olmadı. Görüşmede ben ve Altaylı'dan başka kimse yoktu. Daha önce de söylediğim gibi görüşmede Altaylı, bana 'Partiyi kurmayın, çünkü partinizi kapatacaklar, sokağa dökülün' şeklinde bir talepte bulunmuştu."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, davada şüpheli olan ve hakkında, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" kapsamında başlatılan soruşturmayla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İlgili Haberler