Bitcoin saadet zincirinden sonra şimdi de yeni dolandırıcılık!
Bitcoin saadet zincirinden sonra şimdi de yeni dolandırıcılık!
Kimi işini bırakıp Kyani'de çalışmaya başlıyor

Bitcoin saadet zinciriyle gündeme gelen Fatma A.'nın şimdi de sağlıklı yaşam ürünü “Kyani” vitamin satışından kâr vaadiyle para topladığı iddia edildi.  Vitamin ürünlerini saadet zinciriyle pazarlayan sistemin Türkiye ayağında, “Bitcoin’le saadet zinciri” sisteminin  yöneticisi Fatma A. var. Otel toplantılarında tanıtılan Kyani sistemi, “Ürünü hem kullan hem de sat” sloganını kullanıyor. Habertürk'te yer alan haberde, kimi insanın işini bırakıp Kyani'de çalıştığına yer veriliyor. 

Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre ABD merkezli şirket, sağlıklı yaşam ürünlerinin 64 ülkede lisansını aldığı iddiasında. Kyani’de omega 3, vahşi Alaska yabanmersinli besin takviyeleri ile cilt bakım ürünleri satılıyor.

GİRİŞ 2500 LİRA

Habertük'te Karslı'nın irtibata geçtiği Fatma A.’nın katıldığı toplantıda ürünlerden çok sistemin nasıl paranıza para kattığı anlatıldı. Toplantıda her kesimden insanın yer aldığı belirtilerek Salona girenlerin bir kısmı distribütör olduğu, kimi işini bırakıp Kyani’de çalışmaya başladığı ifade edildi. 

Haberde, sisteme 2 bin 500 TL ödeyip giren kişiye ilk ay 10 bin TL kazanç vaat edildiği, çok üye ile “diamond”, “saphire” seviyelerine yükseltildiği ve cruise tatili hediyesi verildiği söylendi.  1.5 saat süren toplantının ardından, ilk kez toplantıya gelenlere dahil olup olmayacakları soruluyor.

"PİRAMİT SATIŞ DOLANDIRICILIK"

Ticaret ve iş hukuku uzmanı Avukat Mehmet Ali Taşkın, bu yolla satış yapanların dolandırıcılık suçu işleyeceğini kaydetti. Taşkın, şöyle dedi: “2014 Haziran’da yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a kadar, piramit satış yapan şirketlerin kurulmasını engelleyen düzenleme yoktu. Kanunun 80. maddesi, piramit satış ve network marketing sistemini yasaklıyor. Bu faaliyet alanı içerisinde bir şirket kurmak mümkün değil. Bu sistemde yer alan şirket yetkililerinin işlediği suç TCK’nın 157. maddesinde belirtilen dolandırıcılık suçudur ve 5 yıla kadar hapis öngörür.”

İlgili Haberler

Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin,1500'e yakın hakim-savcıya yönelik operasyon yapılacağını gündeme getirdi.

Daha Fazlası

Yeni Şafak, AKP için acı gerçeği kabullenmiş.

Daha Fazlası

Cargill tarafından hazırlanan skandal raporun hükümetin isteği üzerine hazırlandığı ortaya çıktı.

Daha Fazlası