BBC sunucusundan İmamoğlu’na:  "Arapça ile bir sorununuz mu var?"
BBC sunucusundan İmamoğlu’na: "Arapça ile bir sorununuz mu var?"
İmamoğlu BBC’nin HARDtalk programında Zeinab Badawi'nin konuğu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu BBC’nin HARDtalk programında Zeinab Badawi'nin konuğu oldu.

Programda özellikle mülteci sorunu ile ilgili sorular dikkat çekti. Badawi’nin “Tabelaların Arapça olması neden sorun oluyor? Arapça ile bir sorununuz mu var? sorusuna İmamoğlu “Hayır benim bir sorunum yok. Arapça ile de İngilizce ile de bir sorunum yok” şeklinde cevap verirken Badawi “Arapça ile bir sorununuz yok yani. Çünkü siz de Müslümansınız ve Kuran’ın dili Arapça” şeklinde ekleme yaptı. İmamoğlu daha sonra soruya “Ama bir ülkenin bir şehrin karakteri var. Yani dolayısıyla tümüyle başka bir dilde tabelalara dönüşmesi o şehri ve ülkeyi rahatsız eder. Dolayısıyla biz diyoruz ki bunun bir düzene girmesi lazım. Tümüyle bir sokağın bir semtin bir mahallenin başka bir dile dönüşmesi her ülkeyi rahatsız eder” şeklinde açıklık getirdi.

Bu cevap üzerine “Peki neden çok sayıda Suriyeli mültecinin bulunduğu bazı bölgelerde Arapça tabelalar olması rahatsız edici? Siz de Müslümansınız, inançlı bir Müslümansınız” şeklinde devam eden Badawi’ye İmamoğlu “Arapça olması değil İngilizce de olsa rahatsız eder. Bu ülkenin bir karakteri var, insanları var. Belli bir oranda İngilizce, Arapça olabilir” cevabını verdi.

“Türkiye nüfusunun çoğunluğu Müslüman. Kuran’ın dili de Arapça. Dinine bağlı bir Müslümansınız. Namaz kılıyor, oruç tutuyorsunuz. Arapçayla bir sorununuz mu var” şeklinde ısrarlı sorulara devam eden sunucuya İmamoğlu “Başka bir tartışmaya çekmek istiyorsunuz ama ben o alana girmem. Benim alanım net. Türkiye’nin ve İstanbul’un bir karakteri var. Elbette ki ben bir Müslümanın onun yeri ayrı. Ama ben Türkçe konuşan, Türkçe anlayan bir Müslümanım.” diyerek tartışmayı sonlandırdı.

BBC sunucusu Badawi’nin mülteci sorunuyla ilgili bu soruları sosyal medya ve BBC YouTube kanalında tepkiyle karşılandı.

İlgili Haberler