Apolas Lermi, hatasını kabul edip özür dilemeli
Apolas Lermi, hatasını kabul edip özür dilemeli
Apolas Lermi, kardeşim dediği Tsahouridis’in sözlerine katılmadığını ve Yunanca bilmediği için “hatalı sunulduğunu” söylüyor. Ama gerçekte durum böyle mi? Tabii ki değil.

Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamaları için Türkiye’yi sözde Pontus soykırımı ile suçlayan ve Ayasofya kararını trajedi olarak ifade eden Matthaios Tsahouridis’in sahne alacağının duyurusu, gündemi meşgul etmişti. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Yunan Parlamentosu’nun siyasi ve tarihî realiteden uzak bir tavırla aldığı karar neticesinde Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı” olarak anılıyor. 

Trabzonspor yönetimi, bu tepkileri ciddiye alarak Tsahouridis’in sahne almasını engelledi. Aynı sahnede yer alacak olan Apolas Lermi de bu kararı protesto ederek sahneye çıkmadı. Tartışmalar, 19 Mayıs’ta İBB’nin Apolas Lermi’yi davet etmesiyle yeniden alevlendi. Eylül 2019’daki Atina’daki bir TV programında Türkiye’yi “Kürtlere, Ermenilere, Rumlara soykırım yapmakla” suçlayan ve “Apolas Lermi’nin bunun için buraya geldiğini ve buna sevindiğini” söyleyen Tsahouridis için hâlâ “kardeşim” diyen Apolas Lermi, Ümit Özdağ’ın bu meseleyi Eylül 2019’daki programdan görüntüleri paylaşarak hatırlatmasıyla yeniden gündem oluverdi.

Doğrudan İmamoğlu’na yakın kişi(ler) tarafından yönetilen İBB Haber, TC Büyükşehir gibi troller, Ümit Özdağ’ın tweet’ini sözde “teyit”leyerek, yarattıkları dezenformasyonla tartışmayı iyice büyüttüler. 

Hâlbuki Özdağ, sahneye çıkacak kişinin Lermi olduğunu zaten biliyordu, Lermi’yi suçladığı şeyin, Türkiye’yi açıkça üç soykırımla suçlayan birinin sözlerine tepki göstermemesi olduğu açıktı. İBB ile ilişkisi olmadığını söyleyen ancak zaman zaman dezenformasyon yapan bu iki hesap, beceriksiz operasyonlarıyla yine İmamoğlu’na ve en büyük Millet İttifakı belediyesine zarar vermiş oldu. Tıpkı şehitlerimizin haberi düştüğü gün, henüz önceki gün başka bir belediye etkinliğinde oldukça tepki toplayan Aynur Doğan'ın konserini paylaştıkları gibi… 

Apolas Lermi, 24 Mayıs 2022 akşamı Twitter’da yayınladığı açıklamada, 2 yıl önceki programı “geçmişte katıldığım” diye ifade ederek kendisine komple kuran kişiye de arkadaşım diyerek şöyle söylüyor:

"Arkadaşım beni sunarken yanlış cümleler kurdu. Yunanca bilmediğim için tepkim alkışlar karşısında bir teşekkür niyetindeydi. Maalesef Türkçesini sonradan öğrendiğim bir sunum yapıldı. Arkadaşımın yaptığı bu hatalı sunum elbette birçok açıdan beni yansıtmıyor. Ben genelde Türkçe ve Karadeniz Rumcası dilinde müzik yapıyorum. Bu da suç değildir." 

Müzik yapmanın suç olduğunu söyleyen varmış gibi yaptığı garip açıklamanın devamında da hamaset yapıp beni mahkemeye verin falan diye saçmalıyor, tamamını sabredebilirseniz yukarıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Yani Lermi’ye göre, adamın biri sahnede o kadar insanın içinde ülkesini üç halka soykırım yapmakla suçlayıp “Apolas da buraya bunun için geldi, bunun için sevinçliyiz” demiş, Lermi bunu anlamamış, sonradan öğrenmiş ama kendisine bu alçak komployu kuran adamla klipler çekip, ona kardeşim demeye devam etmiş. Asıl hedef Trabzon, Trabzonlular ve İmamoğlu’ymuş. Düşünün, milyonların önündesiniz, kameralar karşınızda, birisi çıkıp sizin oraya gelme sebebinizin “Türkiye’nin Kürtlere, Rumlara, Ermenilere soykırım yapması” olduğunuzu söylüyor ve bundan sevinç duyduğunu ifade ediyor. Siz de tuhaf tuhaf gülüp “sanatınızı” icra ediyorsunuz. Sonra bunun ne anlama geldiğini öğrenip, size bu pisliği yapan adama “kardeşim, arkadaşım” deyip, onunla klipler çekiyorsunuz ama bu konuda onunla aynı fikirleri paylaşmıyorsunuz, öyle mi?

Apolas Lermi, karşınızda salak yok. Bu memleketin evladıyım diyorsunuz, öyleyse size bu terbiyesizliği yapan kişiyle ilişkinizi kesip, Türk milletinden özür dileyin. Trabzonluları da kendi basiretsizliğinize alet etmeyin. Ya da “ben bu konularla ilgilenmiyorum bana ne sizin millî hassasiyetinizden” de diyebilirsiniz. Ancak kamu kaynağıyla size para verilmedi diye “ekmeğimle oynadılar” edebiyatı yapmayın. Türk halkı olarak mecbur muyuz basiretsiz adamlara, Türkiye’ye bu aşağılık yalanların yükünü yüklemeye çalışanların kardeşlerine, arkadaşlarına para vermeye? “Arkadaşım, kardeşim” dediğiniz ve sizi takdim ederken size komplo kuran adamla beraber ekmeğinizi özel sektörde, başka ülkelerde pek tabii kazanabilirsiniz. Bu da bir tercihtir. Önce bir ne olduğunuzun kimin kardeşi olduğunuzun kararını verin.

Böyle açıklamalarla çocuk bile kandıramazsınız. 

Sosyal Girişimci
İlgili Haberler