A Haber, BİM'i neden hedef aldı?
A Haber, BİM'i neden hedef aldı?
Vaziyet, o haberin detaylarına ulaştı.

AKP’nin yayın organlarından A Haber’de BİM Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi’ni (BİM) hedef alan dikkat çeken bir haber yer almıştı. 

A Haber’in “BİM'den fırsatçılık rekoru! Milletin cebine göz diktiler!” başlıklı haberinde,"Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği tanzim satış noktalarının kurulması talimatı sonrası İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde fiyatlarını indiren fakat diğer illerde fırsatçılık yapan BİM, birilerinin ekonomi batıyor yaygarası kopardığı dönemde dev bir kâr rakamı açıkladı" ifadeleri yer almıştı. 

BİM'den yapılan açıklamada ise "Asılsız iddialar, yanlış bilgiler ve iftira niteliği taşıyan bu yayınların kötü amaçlarla hazırlandığı aşikardır. Şirketimizin işsizliği azaltacak istihdamlar yapmasını, yeni yatırımlarla ekonomiye katkı sağlamasını, borsada hissedarlarına kar ettirmesini ve yüksek vergiler vermesini adeta bir 'suçmuş' gibi gösteren bu yayınlar, ayrıca kendi içinde büyük bir çelişkidir. Hukuku, basın etiğini, ahlakı ve ekonominin reel verilerini hiçe sayan bu asılsız yayınlar, şirketimize değil ama Türkiye ekonomisine ve demokratik yapısına büyük zarar vermektedir." ifadeleri yer almıştı.

"REKLAM" HARACINA BOYUN EĞMEYİNCE...

AKP'nin yayın organı ile yine AKP'nin marketi arasındaki bu gerilim tartışma yaratmıştı. Vaziyet, haberin gerekçesine ve arkasındaki isimlere ulaştı. 

Öncelikle haberin Sabah ve diğer yayınlarda yer almadığı dikkat çekiyor. Bu açıdan olay, A Haber içinden gelişen bir operasyon olarak ortaya çıkıyor. 

Operasyonun arkasında ise daha önce Odatv, Medyagündem gibi farklı haber platformlarında da çalışan A Haber üst düzey yöneticisi Tutkun Akbaş var. Akbaş'a bu operasyonda Dijital Yayınlar Genel Müdürü Mustafa Yüce de eşlik ediyor ve aslında Sabah'tan farklı bir ajanda izleniyor. 

Konunun perde arkasında ise reklam gelirleri var. İddialara göre BİM, A Haber'e reklam için yine A Haber'in belirlediği ücrete uymuyor ve BİM bir gece yarısı operasyonuyla doğrudan hedef alınıyor.

Bu arada 18 Nisan 2015 tarihli bir haberde, Akbaş'ın ve Yüce'nin isimlerinin birlikte karşımıza çıktığını not edelim. 

 

İlgili Haberler