"Krediler eve, arabaya gitmesin; devletin takip sistemi olmalı"
"Krediler eve, arabaya gitmesin; devletin takip sistemi olmalı"
Ekonomist Şevket Apuhan, "Devletin bir takip sistemi olmalı" dedi.

Küresel çapta tüm yaşamı etkileyen Koronavirüsün (Covid-19) ekonomik etkilerini azaltmak adına hükümet, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırmıştı. “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi kapsamında KGF’de yapılan artış küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemesi planlanmıştı.

Ekonomi yazarı Şevket Apuhan’dan KGF ile ilgili önemli bir uyarı geldi.

“Daha önce KGF’den para alıp bunu üretime yönlendirmek yerine ev, yazlık, arsa, döviz alan birçok insan oldu. Ülkenin iktisadi olarak bu zor zamanında devletten yine işletmesi için destek alıp, bunu başka yerlerde kullananlar çok ayıp eder. Devletin de bir takip sistemi olmalı” diyen Apuhan şöyle devam etti:

“Daha önce de KGF kapsamında verilen krediler, bir takip sistemi oluşmadığı için çok başka yerlerde harcandı. Bugün de özellikle 10 bin lira yerine insanlara yoğun olarak 3’er bin lira kredi çıkıyor. Devlet, piyasalara destek olmak mantığıyla kaynaklarını işletmeler için harcıyor ama işletmelerin bu paraları nasıl kullandığını takip edecek güçlü bir sistem yok. Böyle bir zamanda paraların amacı dışında kullanılmasının muhakkak önüne geçilmeli.”

İlgili Haberler