İstanbul’daki yoksulluk ve kriz New York Times’da
İstanbul’daki yoksulluk ve kriz New York Times’da
Gall, “Çok sayıda Türk ekmek alamıyor, fırıncılar da üretemiyor” ifadelerini kullandı.

New York Times muhabiri Carlotta Gall, “Çok sayıda Türk ekmek alamıyor, fırıncılar da üretemiyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazısında artan maliyetlere, fiyat kontrollerine ve düşen satışlar nedeniyle fırıncıların yaşadıkları zorlukları aktaran Gall, “Türkler yükselen enflasyonla boğuşuyor, liranın dolar karşısında değer kaybetmesi ve maaşların artık hayatın temel ihtiyaçlarını bile karşılamaması nedeniyle fiyatların her gün yükselişini izliyor. Giderek artan sayıda insan ucuz, devlet tarafından satılan ekmeğe yöneldikçe mahallelerde ekmek kuyrukları oluşmaya başladı” diye yazdı.

“Ekmek kuyruğundaki ruh hali kasvetliydi” denilen haberde,  “Çoğu kişi, kendisini eleştirenleri sık sık gözaltına aldıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümetini eleştirdiği için başının belaya girmesi korkusuyla röportaj yapmak istemedi. Konuşanlar isimlerini vermekten kaçındı. Ama bir konuşma başlayınca, homurdanmalar büyüdü” ifadeleri kullanıldı. Sokaktan vatandaşların tepkilerine de yer verilen haberde, gıda fiyatlarının tedarik zincirindeki aksaklıklar, yüksek yakıt maliyetleri, küresel gübre kıtlığı ve diğer faktörlerin etkisiyle pandemi sırasında dünya çapında yükseldiğine de dikkat çekildi:

“Ancak Türkiye'nin para biriminin Şubat ayından bu yana Euro ve Dolar karşısında yaklaşık yüzde 50 düşen değer kaybı, sorunu burada özellikle acı verici hale getiriyor. Türklerin geleneksel olarak her öğünde yedikleri temel bir gıda olan ekmeğe gelince; hükümet önemli ölçüde müdahale etti, fırınlara geleneksel beyaz ekmeği maliyetinden daha düşük bir fiyata satmaları için baskı yaptı ve enflasyonu kısmayı umdu. Erdoğan, bundan 18 ay sonra hoşnutsuzluğa yol açabileceğinden ve seçim şansını azaltabileceğinden korkuyor.”

Fırınların iflasla karşı karşıya olduğu da belirtilen haberde, fırıncı Ahmet Uçar’ın, "Unun fiyatı artmaya devam ediyor" sözlerine de yer verildi. Sadece unun değil, maya ve susam tohumlarının, elektrik ve gazın da maliyetlerinin sürekli yükseldiği belirtilirken, ev sahibinin kirayı da artırdığını söyleyen Uçar’ın, gerginlikten gözlerini devirdiği de gözlem olarak aktarıldı:

“Satışlar, çoğu fırında olduğu gibi, kabaca üçte bir oranında düştü. Müşteriler daha az satın alıyor ve bazıları Halk Ekmek’teki sıralara katılıyor. Ahmet Uçar, tedarikçilerin kredi almaması ve peşin nakit talep etmesi nedeniyle hükümetin sunduğu ucuz una ulaşamadığını söyledi. Hükümet açıklamalarını göstermelik olduğu gerekçesiyle reddetti. Bazı fırınlar, artan maliyetlerine paralel olarak 2,5 liralık sabit fiyatı göz ardı ederek, temel ekmek fiyatını 4 liraya yükseltti.”

“Pek çok insan, siyasi liderlerin sorunu çözmek yerine kriz üzerinden puan toplamakla meşgul olduğundan şikâyet ediyor” denilen haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhalifi ve cumhurbaşkanı adayı olarak görülen İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yönetilen İstanbul Belediyesi, dezavantajlı okul çocuklarına süt sağladığını ve belediye fabrikalarından düşük maliyetli ekmek satışını artırdığını duyurdu. Belediyenin ekmek şirketi Halk Ekmek'in Genel Müdürü Okan Gedik, talebin 1,6 milyon olmasına rağmen belediyenin üretimi günde 1,5 milyon ekmeğe çıkardığını söyledi. Uçar, ise ‘İki taraftan ezildik. Belediye oy kazanmak için ucuz ekmek satıyor ve hükümet oyları korumak için fiyatları düşük tutuyor’ dedi. Sahiplerinin iflasın eşiğinde olduğunu söylediği bir fırında iki ortak arasında şiddetli bir tartışma çıktı. Ortaklardan biri, belediye başkanı İmamoğlu’nu, satışları sübvanse ederek fırının altını oymakla suçladı. Diğer ortak ise fırınları fiyatları düşük tutmaya zorlayan Erdoğan hükümetini suçladı. Ortaklar, hükümetten sorun çıkması korkusuyla isim vermek istemedi” denildi.

İlgili Haberler