Dolar sinsi sinsi yükselmeye başladı
Dolar sinsi sinsi yükselmeye başladı
ABD Merkez Bankası'nın bu akşamki faiz kararı öncesinde dolarda küresel bazda değerlenme yaşanıyor.

ABD Merkez Bankası'nın bu akşamki faiz kararı öncesinde dolarda küresel bazda değerlenme yaşanıyor. Yükselişe devam eden dolar/TL 4.65'i gördü. 10 yıllık gösterge faiz ise yüzde 16'yı aştı

Son iki günde sert düşüşlerin yaşandığı borsada bugün yatay seyir izleniyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne 500 puana yakın düşüş ile 95.000 seviyesinin altında başladı. Borsa ilk işlemler sonrası kayıplarını telafi ederek saat 10.50'de önceki kapanışa göre yüzde 0,1 düşüşle 95.186 seviyesinde yer aldı.

ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararları öncesinde, yurtiçi tahvil faizlerinde yükselişin sürdüğü gözleniyor.

Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrası yüzde 14.95'e kadar gerileyen ve bu seviyeden yönünü yukarı çeviren 10 yıllık gösterge tahvil faizi, bugün yüzde 16'yı aşarak rekor kırdı. 10 yıllık gösterge faiz yüzde 16.12 seviyesine kadar yükseldi.

Dün yüzde 18.9 seviyesinde yer alan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün yüzde 19.12’ye kadar çıktı.

Fed'in bugün açıklayacağı para politikası kararında politika faizini 25 baz puan yükselteceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ancak yatırımcılar Mart ayından sonra yapılacak olan yılın bu ikinci faiz artırımından ziyade ABD ekonomisinin büyümeye devam etmesi beklenen önümüzdeki dönemde para politikasındaki sıkılaşmanın nasıl bir şekil alacağı hakkında ipuçlarına odaklanıyorlar.

Uzmanlar Fed'in bu yıl faizleri kaç defa artıracağı ve ekonomik büyümeyle uyumlu uzun vadeli faiz oranı hakkında Fed yetkililerinin yapacağı tahminlerin yakından izleneceğini ifade ediyorlar.

Fed yetkilileri tarafından yapılan mart ayı tahminlerine göre politika faizinin yıl sonunda yüzde 2.1 olması öngörülüyor. Yani şu anki tahminler bu yıl üç defa faiz artırımı yapılacağına işaret ediyor.

Euronun yönünü ise perşembe günü açıklanacak olan ECB para politikası kararı çizecek. Ortak para birimi ECB'nin varlık alım programını durduracağını açıklayacağı spekülasyonlarıyla birlikte geçen hafta 1.1840 doları görmüştü.

İlgili Haberler