Berat Albayrak  "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı"nı açıkladı
Berat Albayrak "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı"nı açıkladı
Albayrak, açıkladığı "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı" kapsamında, elektrik ve doğalgaza yılsonuna kadar zam yapılmayacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıkladığı "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"kapsamında, elektrik ve doğalgaza yılsonuna kadar zam yapılmayacağını duyurdu.

Albayrak, şunları söyledi:

"Kurdaki oynaklık yavaş yavaş geride kalıyor. Kur farkının fiyatlarda yarattığı etkiyi azaltacağız. Eylül ayı enflasyon rakamları piyasa beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti.

Kurda volatilitenin azalmasıyla fiyatlarda rasyonelleşme ve normalleşmenin sağlanacağı bir döneme giriyoruz.

Fiyatlarda oluşan bu tablo kimsenin çıkarına değil. Bu tabloda kimsenin kazanması mümkün değil. Bu ortamda kar artırma amacıyla yapılacak her değişim uzun vadede kötü etkileri olacak adımlar olacaktır.

Enflasyonla mücadelede fiyat istikrarı devletin tek başına verebileceği bir mücadele değildir, bu programı kurgularken sonunda tüm Türkiye’nin kazanacağı bir ortam yaratacak.

Özel sektörle de buluştuk, bu görüşmelerde büyük bir samimiyetle destek ve sahiplenme gördüm. Çeşitli firmalarla, asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve bu indirimi yılsonuna kadar sürdürmeleri konusunda mutabakata vardık. Bu bir gönüllülük meselesi, bir zorunluluk yok.”

KREDİ FAİZLERİNDE İNDİRİM

Bakan Albayrak açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ekonomik sıkıntı yaşayan işletmelere, işçi çıkarmalarının önüne geçmek konusunda, destek vereceğiz.

15 milyon liranın altındaki ödemeler için altı ay ödeme almadan 24 ay vade ile yapılandıracağız.

Bankalarımız yüksek faizle kullandırılmış krediler için yüzde 10 faiz indirimine gitmeyi kabul ettiler."

İlgili Haberler