25 ilde patates ekimi yasaklandı, dünyanın en büyük patates üreticisinin danışmanı Tarım Bakanı...
25 ilde patates ekimi yasaklandı, dünyanın en büyük patates üreticisinin danışmanı Tarım Bakanı...
Ortalığı karıştıracak(?) bir gerçek daha ortaya çıktı.

Patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı.

Buna göre 200 bin tona kadar patates ithalatında gümrük vergisi alınmayacak. Gümrük vergisiz patates ithalatı 20 Nisan'a kadar yapılabilecek.

Ticaret Bakanlığı'nın 200 bin tona kadar patates ithalatından vergi alınmayacağını açıklaması, Türkiye'deki patates üretimi ile ilgili soruları yeniden akla getirdi. FAOSTAT verilerine göre Türkiye 2017 yılında 4,8 milyon tonluk üretimiyle, dünyanın en çok patates üreten 14'üncü, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaysa 5'inci sırada yer almıştı.

İşin gerçeği sonradan anlaşıldı. 

Aralık 2018 sonunda Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bu ‘saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı şunu söylüyorum, türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor" demişti.

25 ilde patates üretiminin yasaklandığı CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine, Bakan Pakdemirli'nin önergeye verdiği cevapla ortaya çıktı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karantina nedeniyle arasında Bolu’nun da bulunduğu 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını bildirmesi üzerine ortaya çıktı. Bakan Pakdemirli, aralarında ülkemizde en çok patates üretimi yapılan illerinin bulunduğu 25 ilde karantina kararı aldıklarını açıkladı. Patates Siğili, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan hastalıkları nedeniyle bölgede dikim yasağı uygulandığı dile getirdi.

Böylelikle patates üretimi 25 ilde yasaklanmış oldu.

Ve sıkı durun...

Dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi Kanada merkezli küresel McCain Foods şirketi. Bu şirketin İş Geliştirme Danışmanlığını 2013-2018 arasında kim yaptı?

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli.

Haberin başına dönelim:

"Patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı."

Türk tarımı öldürülüyor, birileri cebini dolduruyor. 

 

İlgili Haberler